Девојчето од Ресен што го загуби видот напиша книга

Десетгодишната Јована Трајчевска од Ресен и покрај тоа што го има загубено видот, не ја загубила силната волја за живот, но и за творење.
 Таа свири на клавир, но пишува и поезија. Слепилото не ја спречува успешно да се снаоѓа во светот на уметноста, така што Јована веќе ја подготви својата прва поетска збирка насловена “ Тајните на моето срце”. Јована вели дека збирката ја пишувала повеќе од една година, при што испирациите ги црпи од секојдневието и од своето семејство.

,,Време за да напишам ми требаше околу една година и пол, а промоцијата ќе биди на 18 Февруари во 12 часот во големата сала во Општина Ресен, инаку уште како мала многу сум слушала композиции од клавир и гитара, тие ми биле два омилени инструменти, гитара не успеав да свирам, а на клавир успеав и затоа сум многу среќна.,,-вели Јована Трајчевска од Ресен.

Јована е всушност мултиталентирано дете, бидејќи покрај тоа што пишува поезија и свири клавир и хармоника, таа одлично игра и шах. На повеќе полиња освојува и бројни награди.

На сите кои што го загубиле видот Јована им порачува да не се откажуваат, да гледаат низ свето срце и да настојуваат да го работат она што го сакаат. Фото: Апокалиптични сцени на Хаваи

Нова ерупција на вулканот Калиеуа на Хаваи.

 Вулканот со недели  еруптира и ги вознемирува жителите на егзотичниот остров.

Вулканската лава досега уништи на десетици куќи.

По новата ерупција на вулканот од Хаваи пристигнуваат апокалиптични фотографии снимени од воздух.

Мараја Кери ослабела 20 кг.

Врската со помладото момче ја врати во форма.

Светската музичка ѕвезда 48 годишната Мараја Кери ослабела цели 20 килограми, откако е во врска со 13 години помладиот пејач Брајан Танака.

Медиумите шпекулираат дека на вежбање, посебен начин на исхрана покрај љубовта кон Брајан ја мотивирала и нејзината најголема конкурентка во шоу бизнисот „жешката“ латиноамериканка Џенифер Лопез.

Популарната пејачка и самата била свесна дека претерала со килограмите и дека е време нешто да стори на тој план.

Светските медиуми дури шпекулираат дека поп дивата направила хируршка интервенција, односно дека со операција и е намален желудецот.  

Четиригодишно дете си го уби братчето, мислело дека пиштолот е играчка

Четиригодишно дете во Вирџинија случајно си го убило своето две години помладо братче. Пукал во него со пиштол кој мислел дека е играчка, наведува американската полиција.

Тајлер Апонте не дишел кога бил пронајден во својот дом во округот Луиз во Вирџинија со рана од куршум во градите, пренесе „Индепендент“.

Итната помош се обидела да го реанимира двегодишното дете , го однесла во болница но докторите и покрај сите напори не успеале да го спасат малото дете.

Во времето кога се случила оваа трагедија мајката на двете деца била во куќата. Полицијата сега  води истрага за целиот случај.

притисни ентер