Која е Тереза Меј, идната британска премиерка која „гази “ постапките на Маргарет Тачер

Со денешната одлука на Камерон од функцијата да се повлече в среда, Тереза Меј ќе стане премиерка која ќе ја предводи Британија во преговорите за излегување од Европската Унија. Таа ќе биде првата жена премиер на Велика Британија после Маргарет Тачер!
Тереза Меј е прагматична политичарка која излезе неповредена од хаосот предизвикан од референдумската одлука за Брегзит. И таа важи за „железна лејди“ сега претставувајќи се како лидеро кој ќе ја поведе земјата надвор од ЕУ, иако официјално и самата беше за останување на Британија во Унијата.
 
 Кон сите кои се надеваат на преиначување на референдумската одлука на некој начин, Тереза Меј сега инсистира дека “Брегзит значи Брегзит“ но потенцира дека нема да го покрене процесот на излегување од Унијата пред крајот на годината и додека преговарачката стратегија не биде јасна - пренесува Франс прес.

На Тереза Меј и претстои напорна борба да ја обедини земјата и Конзервативната партија поделена со референдумот. Еден од позначајните конзервативци, Кенет Кларк, своевремено ја нарече Меј „многу тешка жена“ - но таа вели дека токму тоа и оди во прилог во борбите кои претстојат.

- Следната личност која тоа ќе го открие е Жан Клод Јункер - им рекла наводно Меј на членовите на парламентот, во врска со претстојните разговори со претседателот на Европската Комисија, за Брегзит.

Тереза меј е родена 1956 година како тереза Брасиер во Исбурн, приморски град на југот на Англија во семејство на англикански свештеник, што е една од неколкуте работи по кои ја споредуваат со акнцеларката Меркел.

Се школувала во не многу познати државни и приватни училишта, но универзитетското образование го стекнала на Оксфорд.

Таму се запознала со сопругот Филип, банкар, а наводно ги запознала покојната пакистанска премиерка Беназир Буто.

Се венчале 1980 година но немале деца.

Тереза Меј работела во финансискиот сектор се до 1997 година кога е избрана за пратеник. Се залагала за промена на лошиот имиџ на Конзервативната партија, а по победата на изборите во 2010 година именувана е за министерка за внатрешни работи, што важи за најтешка работа во владата.

Меј останала на функцијата 6 години, надолго од кој било друг министер за внатрешни работи од 1892 година - пренесува АП.

Таа е почитувана но не е дел од ниту една „фракција“ и сама вели дека не пие во баровите во парламентот ниту ги оговара другите за време на ручек.

Според агенциите кои се повикуваат на свои извори, Тереза Меј е многу вредна, доаѓа на работа три часа пред кој било друг и „знае пет пати повеќе од кој било присутен“. Таа не е склона на ризици и нема време за хоби.

Носи чевли со леопардска шара, сака да готви и да оди на одмор со сопругот.

Агенцијата Танјуг потсетува на изјавата на Тереза Меј која ја пренесе Би Би Си, а која гласи: „Албанија, Србија и Турција имаат сиромашно население и сериозни проблеми со организираниот криминал, со корупција а понекогаш и со тероризам. Затоа треба да се прашаме дали ЕУ треба да продолжи да се шири и да им дава на сите нови членки права кои ги подразбира членството“.

Место на улица, ВМРО- ДПМНЕ битката ќе ја води низ институциите

ВМРО – ДПМНЕ нема да им се придружат на демонстрантите низ улиците.

Пратениците на опозицијата остануваат во собраниските клупи да делуваат одвнатре – ова се ставовите на Мицковски по средбата со еден од учесниците на протестите

Воедно на средбата беше изразено разбирање за огромната загриженост на граѓаните околу штетниот договор и последиците кој тој ги носи.

На средбата Претседателот Мицковски потенцираше дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ги користи сите демократски мерки и принципи кои се во насока на јасно изразените ставови на партијата  во однос на ова прашање. – соопштија од партијата.

Демонстрантите од пред седиштето на партијата на Мицковски побараа оставка од пратениците.

Олумчев изјавата ја даде пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, а претходно заедно со останатите протестираа и пред Собранието.

Насобраните граѓани, без транспаренти, но голем дел од нив го вееја македонското знаме и пееја патриотски песни.

Не сакаат да се промени уставното име Република Македонија.

Негодувајќи на потпишаниот договор меѓу Македонија и Грција, го запалија документот. Протестот траеше речиси три часа.

Салвини: За жал Ромите не можеме да ги протераме

Италијанската влада планира да спроведе попис на Ромите кои живеат во таа земја за да се утврди колкав број од нив тука престојуваат илегално, изјави министерот за внатрешни работи.

Меѓутоа, Матео Салвини додал и дека “за жал, италијанските Роми нема да може да ги протера“.

Салвини, лидерот на крајно десничарската „Лига“, за телевизијата „Ломбардија“ изјавил дека неговото министерство го разгледува “ромското прашање“ и сака да види “колку“ Роми има во Италија.

Изјавата на Салвини, предизвикала критика кај Демократската партија која изјавила дека неговиот повик потсетува на “етничко чистење“, пренесува „Ројтерс“.

Тој потоа реагирал со соопштение во кое изјавил дека владата нема намера да прави посебна архива за Ромите или да зема отпечатоци од прсти, туку сака да ги заштити ромските деца, чии родители им забрануваат да одат во локалните училишта.

Додал дека сака да провери како се трошат средствата на Европската унија наменети за помош на маргинализираните заедници.

Салвини минатата недела предизвика “бура“ во Европа кога одби да дозволи хуманитарни бродови со повеќе од 600 африкански мигранти да влезат во италијанските пристаништа.

Поповски: Лажните вести носат пораки на национализам, поделба и раздор

 Лажните вести речиси секогаш носат пораки на национализам, поделба, раздор, конфликт и омраза. 

Проблемот со лажните вести е сериозен и треба посветено да работиме на справување со овој предизвик, порача денеска од Велес министерот без ресор, задолжен за комуникации, транспарентност и отчетност Роберт Поповски.

- Видовме, не само деновиве, туку и низ годините наназад, колку штетна може да биде пропагандата, дека тие лажни зборови честопати поттикнуваат вистинско и брутално насилство и агресивно однесување, истакна Поповски на форумот посветен на справувањето со дезинформации.

Тој оцени дека завчера, за време на насилните протести во Скопје, но и во континуитет на социјалните мрежи, се шират лажни и вознемирувачки вести вклучувајќи наводни жртви на полициска бруталност, за кои се користат стари фотографии од личности од светот, лажни текстови и постови. 

Говорејќи за поставеноста на Владата за справување со овие предизвици на дигиталното дезинформирање, Поповски го истакна повикот на Владата за конструктивна атмосфера и отворена дебата со граѓаните за секое отворено прашање, без страв, заплашување и притисоци да градат сопствени ставови за секое отворено прашање, посебно акцентирајќи го претстојниот референдум за Договорот со Република Грција.

Според министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, лажните вести имаат за цел намерно извртување и манипулирање на јавноста. Тој потсети дека измените во законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги гарантираат услови за професионализација на медиумите и даваат шанса политичарите да ги тргнат рацете од медиумите. 

- Клучот е во новинарска фела, да се саморегулира и се држи до етичките и морални стандарди. Владите и сите политички субјекти мораат да се држат до овие стандарди, нагласи Манчевски.

Директорот на Канцеларијата на УСАИД за општ развој Едвард Гонзалес смета дека граѓаните треба да развијат практика на следење на вести од различни извори и да бидат критични кон информациите кои ги конзумираат, а од друга страна Владата да промовира транспаретност и отчетност.

притисни ентер