Јанкулоска: Борбата против организираниот криминал бара соработка меѓу државите

Успехот во борбата против организираниот криминал како комплексна закана која ги надминува националните граници покрај мултидисциплинарниот пристап денес е исклучително зависен и од градење интегрирани механизми за соработка помеѓу државите и меѓународните институции. Досегашната пракса покажа дека целосно документирање на една операција е можно само со водење на заеднички меѓународни истраги и непосредна размена на податоци со вклучување на надлежните институции од сите земји учеснички во операциите.
Ова го истакна денеска во Центарот за обука во Идризово министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска по повод започнувањето на четвртиот модул за регионална обука на тема „Броба против организиран криминал и трговија со дрога“ во рамките на програмата „Партнерство за едукација“ на кој присуствуваше и амбасадорот на САД во Македонија Пол Волерс.

Според неа, геостратешката положба на Македонија и на сите држави  од регионот се поклопуваат со тkн. балканска рута  која е една од алките во глобалниот синџир за транспорт на дрогата и криумчарењето  мигранти, а формата и видовите криминални активности во кои се вклучени  организираните криминални групи е најразновиден.

- Според релевантните меѓународни институции како што е Еуропол  и како што е наведено во Проценката за закана од организиран и сериозен криминал за 2013 година  во овој момент во ЕУ дејствуваат околу 3600 транснационални организирани криминални групи. Хиерархиските  структури на овие групи се флексибилни во однос на нивното раководење. Покрај традиционалните етнички, лингвистички и историски врски кои остануваат да претставуваат фактор во делувањето, сепак криминалните групи се повеќе стануваат хетерогени и мултинационални поради што се потешко го прави нивното следење и проценката за закана од нивното дејствување, рече Јанкуловска.

Таа додаде дека трговијата со дрога останува најважниот и најдинамичниот криминален пазар за овие организирани криминални групи, а 30 отсто од нив се вклучени во наркобизнисот. Токму затоа, посочи земјите од овој регион претставуваат посебен оперативен фокус, а овие факти се потврдуваат преку соработката на македонската полиција со полициските служби во регионот и пошироко за бројни случаи изминатиов период.
- Поддршката во зајакнување на капацитетите на специјализираните единици за борба против организираниот криминал преку полето на едукација и градење меѓусебна доверба денес претставува најсигурна инвестиција во иднината на една држава и идните генерации. Најдобар пример се операциите Босфор и Диригент кои придонесоа македонската полиција да се промовира во релевантен меѓународен партнер, рече Јанкулоска.

Таа прецизира дека во акцијата Босфор од 2008 до 2010 година вкупно биле запленети околу 360 килограми хероин чија вредност е проценета на приближно 15 милиони евра, а кривично беа пријавени 40 лица. Додека во акцијата Диригент која македонската полиција ја реализира заедно со австриските и германските полициски служби беа запленети околу 200 килограми хероин, два килограми кокаин со вкупна вредност од околу 10 милиони евра, а во трите земји беа уапсени 120 лица инволвирани во наркотрговијата.

Американскиот амбасадор Волерс го поздрави учеството на полициските служби од Македонија, Србија, Црна Гора, Косово, Албанија, Босна и Херцеговина и Хрватска на оваа регионална обука на која се очекува да бидат разменети искуства во борбата против организираниот криминал и да ја подобрат оперативната соработка меѓу земјите во овој контекст. 

- Ги повикуваме полицијата и Обвинителството како и сите граѓани да работат едни до други во борбата против сите форми на организиран криминал. Сите имаат важна улога за унапредување на владеење на правото во општеството. Оваа регионална иницијатива претставува уште еден придонес во нашите континуирани напори да ви помогнеме во зацврстувањето на вашите веќе функционални полициски тимови и го поздравуваме изнаоѓањето нови начини за соработка против меѓународниот организиран криминал и нарко криминалот, рече Волерс.  

Обуката е во организација на Амбасадата на САД во Скопје и програмата ИЦИТАП Македонија, заедно со американската амбасада во Хрватска и македонското Министерство за внатрешни работи. /МИА

Статистика: Најкористен превоз градско-приградскиот

 Во последното тримесечје од 2019 година градско-приградски превоз користеле 19.191.000 лица, со железница се возеле 148.000, додека со авион патувале 623.546 лица.

Според Државниот завод за статистика, во патниот патнички превоз бројот на превезените лица е 1.605.000.

Во однос на четвртото тримесечје од 2018 година, количеството превезена стока во товарниот патен превоз е зголемено за 19,3 отсто, во железничкиот за 50 проценти, додека во воздухопловниот превоз е намаленo за 10,1 отсто. 

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ моли ЕУ да не ни даде датум

ВМРО-ДПМНЕ е криминална и антидржавна партија која ги загрозува европските аспирации на државата за да си отвори шанса повторно да го инсталира режимот и да го амнестира партискиот криминал.

Нивниот последен скандал е обидот да издејствуваат Европската Унија да не и додели датум за почеток на преговори на С. Македонија. Со тоа ВМРО-ДПМНЕ ја доведува во опасност иднината на државата и на граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ како аргумент да ја оправда ваквата антидржавна политика ја користи лагата дека со доделувањето на датум за преговори во март, Европската Унија ќе влијае врз изборната кампања со фаворизирање на одредена партија.

Партијата на Христијан Мицковски  моли меѓународни преставници и европратеници да не се додели датумот за преговори затоа што нивната режимско – криминална матрица е така кодирана – да ја уништува државата, да и ја блокира европската иднина и повторно да ја окупира.

Крајната цел на ВМРО-ДПМНЕ е С. Македонија никогаш да не стане членка на НАТО и на ЕУ само за да си го спасат криминалот и одговорноста што ја покрадоа државата.

ВМРО-ДПМНЕ никако да научи дека реформите, резултатите и успесите не се постигнуваат за партиите, туку за државата. Датумот за почеток на преговори со ЕУ ќе и се додели на С. Македонија, а не на СДСМ или на која било друга партија во власта.

Затоа ваквите потези на ВМРО-ДПМНЕ да лобира за државата да не добие датум, се крајно опасни, непромислени и ја загрозуваат европската иднина на граѓаните.

СДСМ ќе остане посветена на правиот пат кон Европа. Таму е нашата иднина и иднината на нашите деца. Ние ќе сториме се нашата држава во март да го добие датумот за преговори.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Албанскиот претседател го тужи министерот за правда поради кршење на Уставот

Албанскиот претседател Илир Мета до Специјалното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција (СПАК) поднесе кривични пријави против тројца високи функционери на министерството за правда.

Кривични пријави добија Етилда Ѓонај, министерка за правда, Гентијан Дева, генерален секретар во министерството за правда и Елева Хаџи, директорка на центарот за службени публикации.

Врз основа на кривичниот закон, Мета ги товари за злоупотреба на службената должност, фалсификување документи, вршење незаконско влијание врз лица кои вршат јавна функција и присвојување на титула или државна должност, што го правеле во соработка.

притисни ентер