Заев останува лидер на СДСМ (обновено)

Штотуку заврши Конгресот на СДСМ на кој 413 делегати гласаа Зоран Заев да остане лидер на партијата и по изборниот пораз. 176 делегати биле против. Заев изјави дека партијата е посплотена во споредба со периодот пред Конгресот.
СДСМ останува на политиката на бојкот а Зоран Заев на лидерската позиција во партијата. Ова е исходот од десетчасовната бурна расправа на Конгресот на кој противниците на актуелното раководство бараа оставка од Заев. 

Од присутните делагати 413 гласале за доверба на Заев , 176 биле против. За Шеќеринска доверба дале 386 делегати а против биле 205. За Надзорниот и Централниот одбор бројот на гласови е ист - доверба дале 445 а 146 делегати биле против.

Заев им се заблагодари за довербата на делегатите и побара единство во натамошната работа на партијата.

Од СДСМ соопштија дека партискиот конгрес ги потврдил одлуките на Централниот и Извршниот одбор за непризнавање на изборниот процес и неприфаќање на мандатите за пратеници.

Со вечерашната одлука Конгресот поддржа продолжување на активностите на СДСМ кон создавање услови за спроведување фер и демократски избори и функционални институции коишто неселективно ќе се справуваат со криминалот и корупцијата во Македонија, посебно кога доаѓаат директно од врвот на власта, се наведува во партиското соопштение. 

Извештајот за изборите, одлуката за бојкотот и довербата за актуелното раководство за кои денеска на Конгресот се дебатираше во бурна и мачна атмосфера уште повеќе ја исфрлија на површина поделеноста во опозициската партија.

Противниците на актуелнто раководство бараа од Заев да ја напушти лидерската позиција. Меѓу оние кои бараа оставка беа Есад Рахиќ кој најави и напуштање на Централниот одбор на партијата.

Екс пратеникот Митре Велјановски го критикувал Заев дека води погрешна стратегија од моментот кога лани го урна отпорот.

- Во својот концепт не верува ниту Заев, СДСМ е жив мртовец, рекол поранешниот потпретседател на СДСМ Гордан Георгиев.

Инаку, на конгресот не беше  повикан екс лидерот Црвенковски,  но според познавачите на приликите на Бихаќка независно од тоа кој е на чело на СДСМ конците и натаму ќе ги влече Црвенковски.

Портпаролот на партијата Шилегов во изјава за медиумите денешната атмосфера на Конгресот ја оквалификува како демократска.

На Конгресот присуствувале 607 од вкупно 707 делегати.

Пронајдени пет мигранти во товарно возило, возачот лишен од слобода

Од МВР денеска информираа дека возачот на товарното возило Д.Д.(62) од Скопје бил лишен од слобода и заедно со мигрантите биле спроведени во СВР Струмица.

 На локалниот пат од село Банско за село Робово, на влезот во струмичкото село Робово, вчера околу 07:45 часот полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин и граничен надзор „Ново Село" во товарно возило „ивеко фургон", со скопски регистарски ознаки, пронашле пет лица мигранти, од кои две од Авганистан и три од Пакистан.

Од МВР денеска информираа дека возачот на товарното возило Д.Д.(62) од Скопје бил лишен од слобода и заедно со мигрантите биле спроведени во СВР Струмица.

Против Д.Д. е поднесена кривична пријава до ОЈО, а по наредба на Јавен обвинител мигрантите биле предадени во Прифатниот центар за странци Гази Баба Скопје и во Прифатниот транзитен центар „Винојуг" во Гевгелија.

Почина 85-годишен пациент од грип

На Универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби почина 85-годишен пациент со бронхопневмонија како компликација од грип.

Ова е втор смртен случај од компликација од грип по минатонеделниот кога девојче почина на Универзитетската клиника за детски болести.

На одделот за интензивно лекување, како што посочуваат од клиниката, во животозагрозувачка состојба е 38-годишен пациент, кој има пневмонија и е на механичка вентилација со потврден грип.

Од клиника за инфективни болести наведуваат дека кај нив се хоспитализирани 47 пациенти со клиничка слика на грип и компликации од кои четири се лабораториски потврдени..

Без вода утре неколку скопски населби

Без вода утре ќе останат корисниците од населбите Чаир, Топанско Поле, Бутел 2, Гази Баба, високата зона во населба Железара и Гинекологија Чаир од 23 часот до завршување.

Прекинатото водоснабдување, како што соопшти ЈП „Водовод и канализација"-Скопје е поради реконструкција на усисниот дел на пумпа број 5 во П.С.Гази Баба.

притисни ентер