Десеттиот „Танц-фест“ завршува со гостување на „Интроденс“ од Холандија

Холандскиот танцов ансамбл „Интроденс“ со проектот „Суперѕвезди“ (Superstars) утревечер во Македонскиот народен театар ќе го затвори 10. фестивал за современ танц „Танц фест“. На завршната вечер, со која фестивалот ќе го заокружи деценискиот јубилеј, танчарите од Холандија ќе се претстават со пет танцови проекти на врвни кореографи.
Вечерта ќе почне со балетот со 12 играчи „Полски парчиња“ на кореографот Ханс ван Манен, годинашен добитник на наградата „Менада“, а потоа ќе следуваат: „Вечерни песни“ - креиран на хорска музика од Дворак, лиричниот балет „Без танц“ на шведскиот кореограф Матс Ек, балетот „Anaphase“ на Израелецот Охад Нахарин и „Симфонија Индија“ од Начо Дуато, создаден на музика на композиторот Карлос Чавез, инспирирана од ритуалните танци на мексиканските Индијанци.

Уметничкиот директор на „Танц-фест“ Рисима Рисимкин  на прес-конференција денеска рече дека е задоволна од годинашното издание на фестивалот, посебно што првпат се одржа меѓународен натпревар за млади кореографи (Танцова лабораторија) кој, рече таа, бил освежување на фестивалот.

- Во изминатите десет години на „Танц-фест“ имаше сто различни продукции, на различни локации и поминаа над илјада врвни уметници. Во Македонија дојде врвот на танцовата европска сцена, националните балети на повеќе земји кои направија пресврти во сфаќањето на танцот овде, така што добивме истенчен вкус за танцот, истакна Рисимкин.

„Танц-фест“ има силна врска со Холандија, не само преку учествата на холандски танчари, туку и низ соработката на скопската Танцова академија со Балетот од Ротердам, а седум години фестивалот е  поддржуван од Холандската амбасада во Скопје - од сегашната амбасадорка Мариет Шурман и нејзината претходничка, амбасадорката Симоне Филипини.

Поради тоа, „Танц-фест“ утревечер ќе и врачи специјална награда „Менада“ на Шурман, која за ансамблот „Интроденс“ рече дека е меѓу најдобрите во Европа, а покровител му е принцезата Маргарита.

Утрешното гостување се совпаѓа со одбележувањето на нивниот национален празник - роденденот на холандскиот крал Вилем Александер, кој лани го наследи тронот  по абдицирањето на неговата мајка, кралицата Беатрикс.

- По сто години владеење на жени, од минатата година имаме владетел. Одбележувањето на роденденот со холандскиот ансамбл ќе биде подарок за луѓето од Македонија и симболичен гест за обединување на луѓето од Македонија и Холандија. А нема подобар симбол за обединување од современиот танц. Тој ги поврзува луѓето и преку границите и различните јазици. Современиот танц е голем извозен производ на Холандија, рече Шурман.

Рисимкин информираше дека завршната вечер на годинашниот „Танц-фест“ ќе биде изненадување за публиката зашто ќе почне со перформанс уште на влезот на Македонскиот народен театар.

Министерот Никола Димитров се сретна со Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денес во Њујорк, оствари средба со Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш.

Според соопштението на МНР ,на средбата се разговарало за последните случувања од разговорите за надминување на разликата околу името што се одвиваат под покровителство на ООН.

МИнистетот Димитров изјави : „Со визија и лидерство на двете страни имаме историска шанса да затвориме еден повеќедецениски, историски спор”.

Димитров, во седиштето на ООН во Њујорк имаше средба и со Розмари А. Дикарло, Потсекретар за политички прашања во ОН, на која беше реафирмирана посветеноста на Република Македонија кон европските и евро-атлантските интеграции.  

„Созревањето на Република Македонија и решителноста за градење европска демократија е вистинска шанса за демократски пробив во Европа.”, рече Димитров по средбата. 

Загинати и повредени во силна експлозија во склад за пиротехника (ВИДЕО)

Најмалку едно лице загина и уште 27 се повредени во силна експлозија во склад за пиротехника во Шпанија.

Експлозијата настанала во илегален склад за пиротехника на северзапад на земјата , во близина на градот Туи. Полицијата соопштува дека експлозијата била толку силна што се искршиле прозорците на сите објекти во радиус од три километри.

На терен се бројни спасувачки служби , кои бараат преживеани во урнатините. Градобначалникјот на Туи , Васкез Падин изјави дека складот се наоѓал во куќа , која е целосно разорена.

Судот му забрани на Трамп да блокира на Твитер

Американскиот претседател Доналд Трамп веќе нема да смее да ги блокира корисниците на Твитер.

Федералниот судија во Њујорк , Наоми Рејс Бучвалд донесе одлука Американскиот претседател Доналд Трамп да не смее веќе да ги блокира корисниците на социјалната мрежа Твитер.

Според одлуката на судијката со таквиот потег Трамп го загрозува нивното право на слобода на говор , пропишано во Првиот амандман од Уставот на САД. Одлуката е донесена како резултат на тужбата , која во јули минатата година против Трамп ја поднесе Институтот на Универзитетот Колумбија , кој се занимава со проучување на примената на Првиот амандман на Уставот на САД .

На Институтот во тужбата му се приклулија и неколку корисници на Твитер , кои биле блокирани од претседателот Трамп по коментарите што ги објавиле на неговите објави.

притисни ентер