Самарас сериозно да ги разгледа поволностите што Груевски им ги нуди на странските инвеститори

Весникот “Ефимерида” апелира Грција да избере сличен модел како Македонија за привлекување странски инвестиции.
Пред да најавува „црвени теписи” за странските инвеститори, Андонис Самарас сериозно да ја разгледа понудата што им ја нуди македонскиот премиер Никола Груевски, се вели во анализата на весникот “Ефимерида” насловена како “ Ние пакет ‘црвени теписи’ – соседите пакет понуди.“.

Како што јавува дописникот на Нетпрес од Атина, весникот потенцира дека поради поволностите што Груевски им ги нуди на странските инвеститори, грчкиот премиер не е нивен првиот избор.

„Борбата на Грција во рамките на фискалното и структуралното ниво која што има за цел да им ‘постеле црвен тепих’ на странските инвеститори, беше величана од страна на  Андонис Самарас пред половина месец во Брисел. Но, сепак се чини дека на црвениот тепих грчкиот премиер е сепак на второ место”, пишува весникот.

Тврдењето дека Самарас е зад Груeвски кога станува збор за привлекување на странски инвестиции “Ефимерида” го аргументира со кампањата на македонската Влада за привлекување странски инвеститори застапена во рамките на највлијателните светски медиуми.

„Опиплив доказ за тоа е рекламата на Владата на соседна Македонија (која што продолжува да се нарекува себе си така, но и која што исто така направи  се повеќе и повеќе луѓе на планетата да ја прифатат како Македонија ) на последната страница на “Економист”.

“Со насловот “ Сакате да ги скратиме вашите трошоци – Инвестирајте во Македонија ”, Владата на Македонија нуди многу атрактивен пакет на потенцијалните инвеститори од странство, кои што премиерот треба сериозно да ги разгледа пред да почне да зборува за ‘црвени теписи’ ”, се вели во текстот на весникот.

“Ефимерида” наведува и девет поволности што македонската Влада им ги нуди на странските инвеститори како “ ниските даночни стапки, брзото регистрирање на фирма кое што трае само 4 часа, макроекономска стабилност односно ниска инфлација, нулта данок на реинвестирана добивка, слободен пристап до огромен пазар од 650 милиони потрошувачи, одлична инфраструктура и транспортна мрежа, како и аплицирањето за членство на ЕУ и НАТО што имплицира на стабилност  во однос на странските инвестиции”, пишува весникот, прашувајќи:

“После сето ова, се поставува прашањето дали ќе биде мудро и Грција да избере сличен модел за да ги привлекува странските инвестиции.”

Економската криза и натаму претставува параван зад кој што јужниот сосед се крие кога станува збор за активирање во процесот на барање решение на проблемот што Атина го има со нашето уставно име.

Премиерот Груевски предупреди, а весникот “То парон” потврди дека јужниот сосед не се ангажира во процесот на барање решение за името поради кризата во земјата. Во својата последна анализа посветена на Македонија, “То Парон” го критикува грчкиот премиер затоа што прашањето за името воопшто не постои во неговата агенда и му порачува дека не може да ја искористува кризата како “изговор за пасивноста и занемарувањето на националните прашања”.

Ведро со северен ветер, утринските температури под нулата

Од денеска во следните неколку дена следува период на стабилно време со слаб до умерен северен ветер. 

Утринските температури ќе бидат под нулата, а во текот на денот температурите ќе достигнат до 13 степени.

За денеска, синоптичарите најавуваат стабилно време со минимални температури од -10 до -2 степена, а дневните температури ќе се искачат до 10-тиот степен.

Најстудено, според најавите, ќе биде во Маврово и Берово каде се очекува утринската температура да биде -6 степени, а најтопло во Гевгелија.

Слично време ќе има до крајот на неделата. Најтопло ќе биде во вторник кога дневната температура според најавите ќе биде до 13 степени./МИА

Од затвор во Парагвај избегале 75 затвореници

Најмалку 75 затвореници, повеќето од нив членови на озлогласена бразилска криминална група избегале од затвор во пограничен град во Парагвај.

Веднаш е сменет управникот на затворот.

Службени лица соопштуваат дека е откриен е тунел, кој затворениците го ископале за време на операцијата за кој се сомнева дека затворските службеници знаеле, како и дека во ќелиите биле пронајдени скоро 200 вреќи полни со земја.

„Невозможное никој ништо да не видел целото тоа време. Ова не се случило за еден ден или една ноќ“, изјавила министерката за правда Сесилија Перес, пренесе „АП“.

Перес на новинарите им рекла дека покрај управникот на затворот, отпуштени биле и уште шест затворски службеници, пренесе „Ројтерс“.

Министерот за внатрешни работи Еуклидес Акведо соопштил дека е можно тунелот да служел како мамка за да се покрие вмешаноста на затворските службеници, како и дека е можно на многу затвореници да им е дозволено да излезат од затворот преку главната капија.

Акведо рекол и дека поголем број од побегнатите затвореници биле членови на озогласена бразилска криминална организација.

Пограничната област во близина на градот Педто Хуан Кабаљеро се смета за транзитна точка за криумчарење дрога и други криминални активности.

Видео: Рекордна количина на снег во Канада

Рекордна количина на снег на истокот од Канада во регионот Њуфаундленд.

Локалните власти во петокот прогласиле вонредна состојба а денес е продолжена. Силни врнежи од снег затрупаа автомобилите и створиле високи наноси од снег по улиците.

Локалните медиуми јавуваат дека аеродромот Сент Џон е затворен заради вонредни временски услови, а министерот за природни ресурси Сеамус О Регал вели дека приоритет е чистење на улиците.

„CP24“ јавува дека за чистење на регионот се ангажирала и војската.

Корисниците на социјалните мрежи ситуацијата ја опишаа како „snowmageddon“ (снежен армагедон), а на снимките се гледа како луѓето мораат да копаат низ снегот за да искочат од своите домови.

притисни ентер