Агенцијата Виза Плус негира дека измамила граѓани за работа во арапските земји

Од агенцијата Виза Плус ги негираат обвинувањата дека измамиле граѓани кои преку нив барале работа во Обединетите Арапски Емирати.
Тврдат дека во ниту еден момент не ветиле за кој временски период ќе стигне визата, бидејќи не зависело од нив. Конечно дури денеска стасала визата за девојката која два месеци чека да замине на печалба преку Виза Плус.

Соговорникот на Канал 5 кој пред два дена обвини за измама, изјави дека во Декември уплатиле 650 евра и чекале абер од Виза Плус. Но, тоа не се случило. Поминале два месеца и изгубиле секаков контакт. Телефонските линии на агенцијата не функционирале, а кога заминале во агенцијата, на вратите имало катанец.  

- Наидовме на затворени врати, празни канцеларии, беше извадена таблата од агенцијата и сфативме дека станува збор за измама. – изјави пред два дена соговорникот на Канал 5 

- Не се случило да не одговориме. – тврди Роберт Ивановски – раководител во Виза Плус

Виза Плус од 1-ви Јануари повеќе не работи. Фирмата е затворена поради финансиски причини, не е во стечај, но Министерството за труд и социјала ја одзело лиценцата за работа. Агенцијата работела од Март до Декември минатата година, а испратиле 100-тина Македонци на работа во Европа и во Арапските земји.


Вучиќ: Македонија е подготвена да влезе во иницијативата „Појас и пат" за изградба на брзата пруга Атина-Скопје-Белград

Пред неколку дена разговарав со премиерот на Македонија, Зоран Зајев и тој кажа дека неговата земја е подготвена да се приклучи на иницијативата, рече Вучиќ.

Српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата со грчкиот претседател Прокопис Павлпулос во Атина изјави дека на средбата е разговарано и за подобрувањето на транспортните врски меѓу двете држави во рамки на кинеската иницијатива „Појас и пат", за што имал и телефонски разговор со премиерот Зоран Заев.

– Пред неколку дена разговарав со премиерот на Македонија, Зоран Зајев и тој кажа дека неговата земја е подготвена да се приклучи на иницијативата, рече Вучиќ.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, тој на новинарите по средбата им посочи дека Грција има одлична пруга од Атина до Солун, но дека останал дел од Солун до Северна Македонија.

-Железничката пруга низ Северна Македонија е еднонасочна, тоа би требало да се промени. Мораме да промениме сè и да изградиме сè и подготвени сме да влеземе во тој аранжман во рамките на  „Појас и пат". Разговаравме со нашите грчки пријатели затоа што мислиме дека тие со ова би добиеле многу поголем број на туристи, изјави Вучиќ.

Изградбата на брзата пруга, како што наведе, од Белград до Ниш со возови што одат 200 километри на час, потоа од Ниш до границата со Северна Македонија, каде одат од 120 до 160 километри на час, би значело побрзо да се стигне до Халкидики и Солун.

-Да не спомнувам колку е важно ова за товарниот сообраќај и колку може да се извезе од пристаништето Пиреја до Белград, Будимпешта и Виена во цела Централна Европа. Мора тоа да го сториме заради нашиот инвестициски план, кој планираме да го претставиме и предложиме, изјави српскиот претседател, а за ова тема, како што најави ќе разговаара и утре со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис.

На прашањето како Атина ја гледа иницијативата „мал Шенген" со Северна Македонија и Албанија, Вучиќ кажа дека „не мисли дека Грција се меша во тоа, затоа што тој пазар е мал за нив".

-За нив тоа е премалку, тие имаат поголеми цели, но можат да покажат почит и јас им се заблагодарувам за тоа, рече Вучиќ.

Во врска со кинеското влијание во регионот, Вучиќ кажа дека „ако за никого не е проблем тоа што во Хрватска, земја членка на ЕУ, Кинезите го градат мостот „Пељешац", зошто е проблем кога Кинезите работат и градат во Србија", прашал српскиот претседател, откако разговарал со неговиот грчки колега Павлопулос, чиј принцип на почитување на меѓународното право и националните интереси, го разбира целосно, додавајќи  дека „никогаш не се случило во Србија да се добијат европски пари, па Кинезите да градат, како што беше случај со мостот „Пељешац" во Хрватска.

Говорејќи за односите со Грција, Вучиќ рече дека Грците и Србите традиционално се сакаат меѓусебно, но сега треба да се стори повеќе за да се подобри соработката, како и дека Белград ќе ја има грчката подршка на патот на евроинтеграциите.о

Градоначалникот Богдановиќ го посети Здружението на пензионери во Општина Центар

 Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ денеска го посети општинското Здружение на пензионери и оствари средба со неговиот претседател Павле Спасев.

На средбата, како што соопшти Општина Центар, Спасев ја истакна традиционално добрата соработка со општинските власти, му се заблагодари на Богдановиќ за она што општината и тој лично досега го имаат направено за пензионерите и ја изрази својата поддршка за идните заеднички проекти и активности.

– Спасев и Богдановиќ разговараа за постојните општински политики наменети за пензионерите, пензионерските клубови, кои општината ги отвори за социјализација и за слободни активности, како и за сервисот „Нега плус", кој функционира во рамки на општината. „Нега плус" е сервис кој на пензионерите им овозможува два различни пакети на секојдневна помош и грижа од стручно лице, се вели во соопштението.

Богдановиќ, како што се наведува во соопштението, вети дека грижата за пензионерските клубови во Центар ќе продолжи и во иднина и најави дека од идната година ќе има нови пензионерски клубови. Богдановиќ и Спасев се заложија за интензивирање на соработката во понатамошниот период, со цел овозможување на поубави и безгрижни пензионерски денови.

Со над 10.000 членови, Здружението на пензионери на Општина Центар е едно од здруженијата со најмногу активни членови во државата. 

Бензините поевтинуваат за 1,5 денари по литар

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денари по литар, а цената на дизел горивата останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,08 отсто.

Новата малопродажна цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 67, а на  ЕУРОСУПЕР БС-98 – 69 денари за литар. ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе продолжи да се продава за 61,5, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 50,5 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 1,293 денари за килограм се зголемува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и ќе изнесува 34,478 денари.

Како причина за промена на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат за 3,83 отсто пониската просечна цена на бензинот на светските берзи во изминатите седум дена и за 0,48 отсто кај дизелот, како и за 0,24 отсто повисокиот курс на денарот во однос на доларот. 

притисни ентер