Министерот Адеми се сретна со извршниот директор на РЕЦ Марта Бониферт

Делегација на Република Македонија предводена од министерот за животна средина и просторно планирање Абдилаќим Адеми, која учествува во работата на глобалниот Самит за вода во Будимпешта, денеска оствари работна средба со Марта Бониферт, извршен директор на Регионалниот центар за животна средина за Централна и Источна Европа (РЕЦ) со седиште во Унгарија.
На состанокот, како што информира МЖСПП, присуствувале претставници на Амбасадата на Република Македонија  во Унгарија, на Министерството и на РЕЦ задолжени за прашања од областа на управувањето со водите.

Министерот Адеми изразил задоволство од долгогодишната успешна соработка меѓу  Министерството и РЕЦ  на  регионално ниво, но и на национално преку соработка со Канцеларијата на РЕЦ во Република Македонија во реализација на национални проекти.

Како успешни заеднички проекти  на средбата биле истакнати  активностите во образованието за одржлив развој, реализирани преку имплементацијата на  Зелениот пакет за  образование (Green Pack), финансиран од страна на Владата на Австрија, Зелен пакет јуниор, негово издание наменето за најмладата популација на ученици и посебно специјалното издание наменето за деца со оштетен вид. Министерот Адеми ја истакнал важност на воведување на еколошкото образование во образовниот процес од најмала возраст, како најуспешна алка во процесот на подигањето на свеста за животната средина.

Министерот Адеми информирал за тековните активности на Министерството во оваа  област,  напредокот  во однос на законодавната рамка  и  нејзината имплементација,  со нагласување на напредокот во тековниот процес на воспоставување на тела за управување со речните сливови и изработка на планови за нивно управување.

Од РЕЦ, како што се наведува во соопштението, информирале за искуствата,  тековните и планирани проекти во оваа област. Се дискутирало и за можностите за соработка,  особено  поддршка во  иницирање и реализација на проекти од областа на управување со водите во прекуграничен контекст,  како што е проектот за реката Лепенец,  кој е приоритет  во рамки на билатералната соработка во областа на животната средина меѓу  Република Македонија и Косово, зајакнување на капацитетите на  инспекциските служби во оваа област, како и важноста на реализација на проекти со регионална димензија. 

Полета најдолгиот авион на светот – Историски лет на Боинг 777X (ВИДЕО)

Boeing Co го започна денеска пробниот лет на 777X, најголемиот светски двомоторен авион, во време кога американскиот производител , кој е сериозно погоден од кризата со 737 MAX, ја засилува борбата против европскиот конкурент „Ербас“.

777X, поголема, поефикасна верзија на успешниот мини-џамбо Боинг 777, полета од  комерцијалната база во близина на Сиетл во 10:09 часот по локално време, бидејќи силните ветришта ја принудија компанијата двапати оваа недела да го одложи пробниот лет.

Директорите на „Боинг“ најавија дека летот ќе трае помеѓу 3 и 5 часа и дека тестирањето и сертификацијата ќе бидат потребни неколку месеци пред да започне со работа во Емиратите во 2021 година.

Боинг претходно објави дека неговиот најголем двомоторен авион, дизајниран за просечно 406 лица, ќе полета за прв пат на почетокот на 2020 година, при што првата испорака се очекува во 2021 година. Првично, првата испорака беше закажана за средината на 2020 година, што не е можно поради проблеми во изведбата.

Овој авион, долг 77 метри е значително поголем од неговите претходници 777-300ER и Ербас А340-600. Дури и малку подолг од претходниот рекордер 747-8, најновата верзија на авионот Queen of the Skies.

Поради својата должина, авионот е дизајниран да прими меѓу 400 и 425 патници, во двете класи. Бројот на места ќе варира во зависност од барањата на одредени авиокомпании.

Најдолгиот патнички авион на светот, „Боинг 777X“, беше официјално откриен минатиот март од Управниот одбор на „Боинг“ во главниот производствен капацитет на компанијата во Еверет, Вашингтон.

777X првично требаше да го изврши првиот тест лет минатото лето, но беше одложен до 2020 година, поради проблеми со моторите GE9X произведени од General Electric. Проблеми се појавија и во септември минатата година за време на последниот тест на оптоварување кога експлодира вратата на авионот.

Конечните тестови ги надгледуваат инспекторите на Федералната управа за авијација (ФАА) како дел од процесот на сертификација на авионите.

Седум кинески државјани се пренесени во болница во Москва , под сомнение од коронавирус

Седум кинески државјани биле пренесени од хотел во северна Москва во болницата за заразни болести под сомнение за акутна вирусна респираторна болест.

Претставник на брзата помош на руската престолнина изјави за Спутник.

„Седум кинески државјани се префрлени од хотелот„ Арт Војковска “во болница за заразни болести“, рече тој, додавајќи:„Тестовите се во тек и медицинскиот персонал чека резултати од прегледот“.

Експлодира цистерна среде населба во Перу , најмалку 13 загинати (ВИДЕО)

Во експлозија на камион кој пренесувал бензин до Лима загинаа 13 лица, соопшти денеска перуанското Министерство за здравство.

„Новиот број на жртви е 13 мртви“, изјави денеска портпаролката на Министерството, Моника Месан, додавајќи дека меѓу загинатите има и  пет деца.

Експлозијата на цисртерната се случи во четвртокот во предградието на главниот град на Перу, каде што  живеат околу 500.000 луѓе.

Несреќата се случила наутро додека луѓето оделе на работа. Причината била истекување на една цевка од камионот. Вкупно 13 пожарникари го гаснеле пожарот што избувна по експлозијата.

притисни ентер