Владината помош пристигна во Штип и Свети Николе

Облека, средства за лична хигиена, бела техника, покуќнина, ова е само дел од владината помош за 36 те унесреќени семејства од штипската населба Ново село, чии домови и покуќнина беа уништени со излевањето на водите од реката Брегалница пред неполна недела.
Помошта пристигна доцна попладнево,а истата на семејствата ќе се подели во текот на утрешниот или наредните денови, откако истата вечерва ќе биде распределена.
 
Во меѓувреме, медицински екипи на штипскиот Здравствен дом и овдешниот Центар за јавно здравје денеска извршија дезинфекција на оштетените домови, како превенција од евентуална појава на зарази.
 
Наталија Делева- патронажна служба на Здравствен дом-Штип иста ваква помош е пристигната и во Свети Николе, каде невремето остави без домови над стотина семејства. 

Венецијанската комисија и официјално бара да преиспитување на законот за јазици

Властите во Македонија да ја преиспитаат употребата на законот за јазиците преку консултации со сите засегнати страни во земјава – стои во мислењето кое вчера го усвои Венецијанската комисија.

Правните експерти на Советот на Европа подвлекуваат дека со предлог-законот се надминува европската рамка, и се создаваат непотребни  трошоци за државните институции и судството. Токму во тој дел се однесуваат и најголемиот дел од препораките на комисијата, каде се бара напуштање на двојазичноста во судските процедури.

„Венецијанската комисија дава неколку препораки до властите во С. Македонија, особено во делот за напуштање на одредбите поврзани со двојазичноста во судските процедури. Исто така препорачува, обврската за употреба на албанскиот јазик во внатрешна и меѓу институционална комуникација помеѓу јавните службеници да биде ограничена на писмена комуникација, или нејзиното стапување во сила да биде одложено додека правилното спроведување на таа одредба се чини реална“, велат од Венецијанската комисија.

Комисијата исто така предупредува дека казните кои се предвидени со законот се превисоки и треба да се променат. Дополнително, според нив, потребна е промена на некои одредби од законот кои не се доволно јасни.

„Во поглед на спроведувањето на паричните санкции, правните експерти на Советот на Европа посочуваат дека тие треба да се одложат, се додека не се измени законот со цел да се обезбеди доволна правна јасност, да се намалат износите на казните, како и да се воведе елементот на вина и принципот на пропорционалност“, велат од Венецијанската комисија.

По ваквиот исход,професорката Тања Каракамишева која е дел од комисијата, на социјалната мрежа Фејсбук најави дека идната недела до Уставниот суд ќе поднесе иницијатива за поништување на законот за јазиците. Каракамишева ги повика сите научни капацитети во земјата да и се придружат, вклучително и неколку нејзини колешки од правниот факултет. Една од нив, професорката Гордана Силјановска, која истот ака неколку години беше претставник на Македонија во Комсиијата,во гостувањето во емисијата „Само Интервју“ на Канал 5 предупреди дека иако не е задолжително, мислењето на Венецијанската комисија има големо влијание кое мора да се почитува.

Целосниот извештај на венецијанската комисија за употребата на законот за јазиците предвидено е да биде објавен во понеделник, за кога и подетално ќе бидат познати забелешките на комисијата поврзани со законот за употреба на јазиците.

Македонски автобус се преврте во Србија на пат кон Копаоник

Утрово околу 10 часот излетал од патот и се превртел македонски автобус во соседна Србија близу Блаце кај месноста Белољин. Во несреќата се повредени 26 лица од кои 18 се згрижени во болницата во Блаце додека 8 се згрижени во болницата во Прокупље.

„Според првичните информации од лекарите згрижените се надвор од животна опасност, додека едно лице во Прокупље е потешко повредено. Засега сите се контактибилни, но за секој случај во болницата во Прокупље се врши и компјутерска томографија за да се утврди прецизно состојбата на повредените. Амбасадата на Република Северна Македонија во Белград е во постојана комуникација со надлежните органи. Од страна на МВР на Србија – Полиција Блаце сме информирани дека се уште се врши увид на местото на несреќата и засега не можат да се дадат подетални информации. На терен е и надлежен јавен обвинител“,стои во соопштените на министерството за надворешни работи.

Засега не е позната причината зошто автобусот излетал од патот во ендекот. Една од можните причини според српските медиуми кои ја пренесоа веста е тоа што оваа делница од Прокупље до Блаце на која порано многу имало сообраќајни незгоди последниов месец се реконструира и има градежни зафати па е под времен режим на сообраќај.  Патот на местото каде што излетал македонскиот автобус е само тампониран и тешко се разграничува до каде може да се вози а каде почнува ендекот односно ископаниот канал покрај патот кој служи за да ја собира водата во кој пропаднал автобусот. Екипите на српската брза помош веднаш пристигнале на местото на несреќата по што повредените се транспортирани во болници. Според неофицијални информации од болницата во Блаце патниците биле претежно од Радовиш кои тргнела на едно дневна екскурзија на Копаоник.

Голема полициска акција во Грчец и Арачиново

Голема полициска акција се случува на неколку локации во Скопје, меѓу кои и во селата Грчец и Арачиново, потврдуваат од МВР.

Жители на овие населени места сведочат за десетици полициски возила со специјални единици од МВР на терен. 

Од полицијата не откриваат детали за што се работи, кого апсат и која е целта на акцијата, но неофицијално акцијата е поврзана со пукањето во Александар Палас минатата недела.

Од МВР најавија дека со повеќе детали ќе излезат во текот на денот.

притисни ентер