Б.Ф. бил прободен со нож во грбот. За да си го спаси животот, ранет потрчал кон центарот на градот. Полицијата го пресретнала исцрпен и го пренеле во Градската болница. Тој е во тешка состојба. Останатите тројца се полесно повредени. Според нивните изјави групата која ги нападнала биле од албанска националност. Денеска се очекува подетална информација од полицијата за овој случај.

 МВР денеска излезе со информација за овој напад, во која с евели:

На 24.05.2013 година, во 19,03 часот,  во ЦИК-Скопје било пријавено  дека во Скопје  на ул.„Стив Наумов“  пред Универзитетска библиотека, Б. Ф. (30) од с.Битуше-гостиварско, В. А. (21) од  Делчево, К. Р. (25) и Д. Р., двајцата од Пехчево , биле физички нападнати од страна на група составена од 15-20 млади лица . Притоа  едно од лицата со нож  му нанело  повреда  во пределот на грбот  на Б.Ф., кој побегнал и во безсознание паднал кај музејот на ВМРО, каде бил  забележан од страна на УПС од чија страна е повикана Брза помош и истиот во неконтактибилна состојба  бил пренесен  во  Градската општа болница„Св.Наум Охридски„ во Скопје, каде е задржан на лекување.  Од страна на СВР Скопје во тек се мерки за пронаоѓање на сторителите и за расчистување на случајот.

Датум на објава: сабота, 25 мај 2013 во 09:36
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 14:54

коментари

остави коментар
  1. jas
    narod? kakov narod be,pleme e toa.........i ne samo nie i ne samo ovde........do kaj sto otidoa izgnasija,unistija , upropastija....tie doagaat i okolinata ja unistuvaat i prisposobuvaat na nivniot primitivizam i zivotinstvo........nema tolerancija i sozivot..nov moment..
  2. najstroga kazna za obid za ubistvo minimum 30 godini taka ke se stvori malku strav, a strav cuva lozje se dodeka imame kazni po nekolku meseci zatvor ke se slucuvaat takvi incidenti
  3. nema zivot so niv... samo kineski dzid, so takov narod nikoj ne moze da zivee zaedno
  4. Ova ako ne se zapre Skopje ke go stiine Debar za brzo vreme 10 otsto makedonci.Treba da se dvostruci prisustvoto na mvr vo Skopje inace.....Ima li milicija,ima li sud, ima li voopsto drzava ili samo nemi posmatraci.Ovoj zasluzuva dozivoten zatvor za obid za ubistvo kako milicaecot sto dobi od Gostivar a ovie i da gi fatat dobivaat "usna opomena"