„Тешко дека можеме да паднеме пониско од подот, затоа во овој момент е малку веројатно дека треба да стравуваме од влошување на односите“ – изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков пред новинарите.

Тој изрази надеж за “конструктивен и сериозен пристап во заедничките односи“ под новоименуваниот заменик на Тилерсон, поранешниот директор на ЦИА, Мајк Помпео.

„Таа надеш секогаш ќе остане“ – изјавил тој.

Американскиот претседател Доналд Трамп, во вторникот ненадејно го смени Тилерсон и на негово место го постави Помпео, кој треба да добие потврда од Сенатот, каде се очекува да го прашаат за неговиот пристап кон Русија, наведува агенцијата „АП“.

Односите меѓу САД и Русија се влошија во последните години поради судирите во Украина и Сирија и наводно руско мешање во американската кампања.

Датум на објава: среда, 14 март 2018 во 13:26
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар