За изборот на 63-годишната Меркел гласаа 364 пратеници, 315 беа против, а деветмина се воздржаа од гласање.

„Го прифаќам изборот“, изјави Меркел по гласањето.

Владината коалиција на Меркел, во која покрај ЦДУ, влегуваат и нејзината сестринска партија, баварската Христијанско социјална унија (ЦСУ) и Социјалдемократската партија на Германија (СПД), има вкупно 399 места во 709-члениот Бундестаг.

Трите партии ја сочинуваа и досегашната „голема“ владина коалиција, но формирањето на новата Влада не одеше лесно, па Меркел е резибрана на функцијата дури 171 ден по изборите, одржани на 25 септември минатата година.

Датум на објава: среда, 14 март 2018 во 13:16
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар