Глушков важеше за близок пријател на покојниот олигарх Борис Березовски , за кој се верува дека под сомнителни околности се обесил во својот дом во Лондон , откако го исгуби  судскиот спор со Роман Абрамович .
Причината за смртта на Глушков се уште не е позната. 68 – годишниот Глушков на свој пријател му соопштил дека има интересни информации за Березовски . Глушков во деведесетите години работел во руската авиокомпанија Аерофлот и во автомобилската компанија Лого ВАЗ во сопственост на Березовски .

Во 1999 Березовски се судрил со Владимир Путин и побегнал во Британија .  Тогаш Глушков во Русија бил обвинет за перење пари и бил пет години во затвор . Во 2004 бега во Британија , каде добива политички азил .
Во 2011 тој во судот во Лондон сведочел во корист на Березовски , кој го тужел Роман Абрамович . Во 2013 Березовски е најден мртов во домот на својата сопруга во Беркшир . 
Глушков ја истражувал смртта на Березовски и изјавил дека многу Руси починале во Британија под неразјаснети околности . Минатата година на Глушков во отсуство му се судеше во Русија за кражба на 123 милиони долати и беше осуден на 8 години затвор.

Засега Британските власти не ја поврзуваат смртта на Глушков со труењето на екс двојниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија. 

Датум на објава: вторник, 13 март 2018 во 19:15
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар