Столтенберг ги повика Европските сојузници и Канада да продолжат со зголемување на трошоците за одбрана .

Според медиумите , повикот на Столтенберг доаѓа во време кога Алијансата најави проширување на командните центри како одговор на активностите на Русија .

,, За да ја одржиме безбедноста во нашите земји , ни се потребни поголеми воени расходи , инвестиции во клучни капацитети трупи за мисиите и операциите на НАТО “ , изјави Столтенберг. 

Датум на објава: среда, 14 февруари 2018 во 16:51
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар