Како што соопштија од УХМР за девет часа во Маврово наврнале 17 литри на метар квадратен воден талог, во Пожаране 16, Тетово 13, Охрид 12, десет во Лазарополе, четири во Скопје.

Времето до крајот на денот, според синоптичарите, ќе биде облачно со повремени врнежи од снег во западните делови.

Долж Повардарието врнежите ќе бидат од дожд, а во источните делови ќе врне претежно дожд, но на повисоките места и на планините ќе врне снег.

Обилни врнежи ќе има во западните делови, каде се очекува да наврнат над 30л/м2 воден талог, а снежната покривка се очекува да се зголеми за 38см.

Ќе дува умерен, а во источните делови засилен ветер од југоисточен правец.

Датум на објава: вторник, 13 февруари 2018 во 17:17
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар