Татко на жртвата активирал две рачни бомби во текот на судењето. Во експлозијата страдале две лица, а седум се повредени.
Меѓу повредените се и тројца осомничени за убиство, двајца офицери, судски службеник и еден цивил, соопшти полицијата.
Се истражува како човекот внел бомба во судницата. Како што јавуваат медиумите во Украина, инцидентот се случил во Дњипропетровск.

Повредените лица веднаш се префрлени во локалната болница, наведе полицијата.

Убиството за кое бил обвинет неговиот син се случило 2016 година, кога две лица пукале во жртвата од калашњиков.


Датум на објава: четврток, 30 ноември 2017 во 17:30
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар