За среќа нема жртви ,а земјотресите  предизвикаа материјална штета во јужниот , крајбрежен дел на државата . Според податоците на Американскиот геолошки завод , земјотресите се случиле на околу девет километри од пристанишниот град Поханг. Властите се загрижени бидејќи епицантарот на земјотресите е на само 35 километри од нуклеарната централа .
Населението е евакуирано , а веднаш по силните земјотреси следуваа десетина со послаб интензитет .

Датум на објава: среда, 15 ноември 2017 во 09:41
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 09:42

коментари

остави коментар