Локално ќе има услови за појава на пороен дожд и грмежи, особено на југот.

Температурата ќе се движи од седум до15 степени.

Во Скопје ќе биде облачно со врнежи од дожд. Температурата ќе достигне до 11 степени.

Под влијание на циклонска активност до петок ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд кои на повеќе места ќе бидат обилни и се очекува да наврнат над 40 л/м2.

Најобилни врнежи ќе има во јужните и западните делови каде локално може да надминат 70 л/м2. Во јужните делови ќе има услови за пороен дожд и ретки грмежи. Најмалку врнежи се очекуваат во крајните источни делови. Во сабота ќе има локален слаб дожд, а од недела и опаѓање на температурата.

Датум на објава: вторник, 14 ноември 2017 во 20:33
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар