Според аналитичарите , по средбата  може да се очекуваат конкретни резултати и дијалог со Сирија. Ќе продолжи соработката на Русија со Тирција и Иран за да се помогне во решавањето на сириската криза , рече путин на заедничката прес конференција. На почетокот , разговорите меѓу двајцата претседатели се одвивале во поширок формат , за потоа тие да продолжат тет – а - тет , јавува Руската агенција ТАСС.

Путин , освен за Сирија , говореше и за директната соработка со Турција преку Руската програма за нуклеарна енергија ,,Росатом “ .

Наскоро оваа агенција почнува изградба на нуклеарна централа во близина на Анкара. По 2016- та , кога трговската размена падна на најниско ниво , годинава е зголемена за три пати во однос на претходната година .

Ваквите најави од двајцата претседатели се толкуваат и како формирање нов сојуз. Ова е шеста средба на Путин и Ердоган во текот на оваа година по минатогодишното заладување на односите по инцидентот со погодениот руски авион над Сирија .

Датум на објава: понеделник, 13 ноември 2017 во 22:16
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар