Трите носачи на авиони , ,,Роналд Реган “ , ,,Теодор Рузвелт” и ,,Нимиц” со дополнителна флота учествуваат на четиридневна воена вежба . Во вежбата учествуваат и сојузничките сили на Јапонија и тоа со носач на хеликоптери и два воени брода.
Бродовите ки пловат по Јапонското море носат вкупно 200 борбени авиони .

Како што сметаат аналитичарите , воената вежба претставува дополнилетно покажување сила кон Северна Кореја , а коинцидира со посетата на Американскиот претседател Доналд Трамп на земјите од регионот .


Датум на објава: понеделник, 13 ноември 2017 во 18:07
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар