Според се уште неофицијалните податоци, Пахор освоил 53 проценти од гласовите, додека неговиот противкандидат, градоначалникот на Камник, Марјан Шарец добил 47.

Шарец веќе го призна изборниот пораз и му честиташе на Пахор на освојувањето на вториот претседателски мандат.

Пахор, кој е поранешен лидер на партијата социјални демократи и беше словенечки премиер од 2008 до 2012 година, на овие избори настапи како независен кандидат.

Датум на објава: понеделник, 13 ноември 2017 во 08:41
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар