Своевремено беше еден од најдобрите напаѓачи, добитник на Златната топка и ФИФА наградата за играч на годината (1995 година), победи на изборите и на местото претседател го наследи Елену Џонсон Шерлиф, од кој изгуби во 2005 година.

Поранешниот играч на Монако, ПСЖ, Милан, Челси и други, познат е и како голем хуманитарец.

Во политиката влезе при крајот на втората граѓанска војна во Либерија, кога ја најави кандидатурата за претседател.

Датум на објава: четврток, 12 октомври 2017 во 14:31
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар