Најстариот маж на светот Јисраел Кристал, човек кој го преживеал Холокаустот, почина на 113 годишна возраст.

Кристал наредниот месец ќе полнел 114 години. Тој зад себе оставил две деца, 9 внуци и 32 правнуци.

Минатата година Кристал доби и признание од Гинисовата книга на рекорди за најстар маж во светот.

World’s oldest man, Auschwitz survivor Yisrael Kristal, dies aged 113

Кристал кој по потекло е од Полска, е роден на 15 септември 1903 години.

Датум на објава: сабота, 12 август 2017 во 21:44
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар