Лавина од критики на социјалните мрежи за новата функција на Лешоски, меѓу кои од писателката Румена Бужаровска и поетот Иван Антовски.

Бужаровска на својот фејсбук профил истакна дека функцијата треба да ја врши некој со многу подлабоко и поголемо меѓународно искуство. Антовски, пак, назначувањето на Лешоски го оцени како ,, Удар врз македонската култура и плукање врз нејзиното достоинство.“

Инаку, Лешоски беше учесник на протестите на шарената револуција по што доби функција во новата влада како дел од тимот за комуникации.

Струшките вечери на поезијата се едни од најафирмираните светски поетски фестивали со повеќе децениска традиција.


Датум на објава: сабота, 12 август 2017 во 18:57
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 19:18

коментари

остави коментар