Тереза Меј е прагматична политичарка која излезе неповредена од хаосот предизвикан од референдумската одлука за Брегзит. И таа важи за „железна лејди“ сега претставувајќи се како лидеро кој ќе ја поведе земјата надвор од ЕУ, иако официјално и самата беше за останување на Британија во Унијата.
 
 Кон сите кои се надеваат на преиначување на референдумската одлука на некој начин, Тереза Меј сега инсистира дека “Брегзит значи Брегзит“ но потенцира дека нема да го покрене процесот на излегување од Унијата пред крајот на годината и додека преговарачката стратегија не биде јасна - пренесува Франс прес.

На Тереза Меј и претстои напорна борба да ја обедини земјата и Конзервативната партија поделена со референдумот. Еден од позначајните конзервативци, Кенет Кларк, своевремено ја нарече Меј „многу тешка жена“ - но таа вели дека токму тоа и оди во прилог во борбите кои претстојат.

- Следната личност која тоа ќе го открие е Жан Клод Јункер - им рекла наводно Меј на членовите на парламентот, во врска со претстојните разговори со претседателот на Европската Комисија, за Брегзит.

Тереза меј е родена 1956 година како тереза Брасиер во Исбурн, приморски град на југот на Англија во семејство на англикански свештеник, што е една од неколкуте работи по кои ја споредуваат со акнцеларката Меркел.

Се школувала во не многу познати државни и приватни училишта, но универзитетското образование го стекнала на Оксфорд.

Таму се запознала со сопругот Филип, банкар, а наводно ги запознала покојната пакистанска премиерка Беназир Буто.

Се венчале 1980 година но немале деца.

Тереза Меј работела во финансискиот сектор се до 1997 година кога е избрана за пратеник. Се залагала за промена на лошиот имиџ на Конзервативната партија, а по победата на изборите во 2010 година именувана е за министерка за внатрешни работи, што важи за најтешка работа во владата.

Меј останала на функцијата 6 години, надолго од кој било друг министер за внатрешни работи од 1892 година - пренесува АП.

Таа е почитувана но не е дел од ниту една „фракција“ и сама вели дека не пие во баровите во парламентот ниту ги оговара другите за време на ручек.

Според агенциите кои се повикуваат на свои извори, Тереза Меј е многу вредна, доаѓа на работа три часа пред кој било друг и „знае пет пати повеќе од кој било присутен“. Таа не е склона на ризици и нема време за хоби.

Носи чевли со леопардска шара, сака да готви и да оди на одмор со сопругот.

Агенцијата Танјуг потсетува на изјавата на Тереза Меј која ја пренесе Би Би Си, а која гласи: „Албанија, Србија и Турција имаат сиромашно население и сериозни проблеми со организираниот криминал, со корупција а понекогаш и со тероризам. Затоа треба да се прашаме дали ЕУ треба да продолжи да се шири и да им дава на сите нови членки права кои ги подразбира членството“.

Датум на објава: понеделник, 11 јули 2016 во 18:51
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар