Во осминафиналето на Европското првенство во Франција, репрезентацијата на Италија беше подобра ОД бранителот на трофејот Шпанија совладувајќи го со 2:0, со што „Аѕурите’’ и се реваншираа на „црвената фурија“ за поразот на ЕП во Украина перд четири години.

На средбата одиграна во Париз, до победата Италија стигна со головите на Џорџо Киелини (33-минута) и Грацијано Пеле (90).

Со тоа Италија стана седмата репрезентација која обезбеди пласман во четвртфиналето на ЕП каде за противник ќе го има актуелниот светски првак Германија, а натпреварот ќе се игра во сабота (2 јули) во Бордо. 

Датум на објава: понеделник, 27 јуни 2016 во 20:18
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 23:06

коментари

остави коментар