среда, 22 ноември 2017 - МНТ ја објави актерската екипа во мјузиклот „Мама миа!“
Македонскиот народен театар денеска ја соопшти актерската екипа на македонската верзија од мјузиклот „Мама миа!“ во режија на Наташа Поплавска, кој премиерно ќе биде изведен на 24 декември.
 
среда, 22 ноември 2017 - Концерт на „Танец“ на Есенските музички свечености
Ансамблот за народни игри и песни на Македонија „Танец“ вечер во Дом на АРМ од 20 часот ќе одржи концерт во рамки на 18. Есенски музички свечености кои ги организира Дирекцијата за култура и ументост-Скопје.
 
среда, 22 ноември 2017 - Почнува 7. Скопска недела на дизајн
Во Центарот за иновации и дизајн „Јавна соба“ од денеска до 26 ноември ќе се одржува седмата Скопска недела на дизајн, годинава под мотото „Звукот на материјалите“.
 
среда, 22 ноември 2017 - „Вечери на поезија“ во Народниот театар во Велес
Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ вечерва започува со циклусот „Вечери на поезијата“, посветени на познати поети по потекло од Велес.
 
вторник, 21 ноември 2017 - Основците во Србија кои го изучуваат македонскиот јазик добија книги и литература
Книги и литература на македонски јазик за учениците од основните училишта во Република Србија, во кои се изучува предметот „Македонски јазик со елементи на националната култура“ обезбеди македонската Влада на барање на Македонскиот Национален Совет на македонските национални заедници (НСМНЗ) во Република Србија.
 
вторник, 21 ноември 2017 - „Среќен ти роденден!“ и изложба за 73 години на Македонската филхармонија
Македонската филхармонија во петок ќе одбележи 73 години од постоењето.
 
вторник, 21 ноември 2017 - Новиот број на „Стожер“ посветен на лауреатите на ДПМ
Списанието на Друштвото на писателите на Македонија „Стожер“ во најновиот број донесува книжевни прилози од и за лауреатите на ДПМ, добитници на наградите што македонската писателска асоцијација ги додели во текот на оваа година.
 
понеделник, 20 ноември 2017 - Ставрески: „Исцелител“ е филм за рушењето на рационалните вредности
Вчудовиден од тоа колку се пропаднати рационалните и здрави вредности, кога луѓето ја загубиле довербата во медицината, дури и во теоријата на еволуцијата, и повеќе им веруваат на исцелители и теории на заговори, во исто време пропаѓајќи во сиромаштија, го поттикнало младиот режисер Ѓорче Ставрески да ја напише и пренесе на филм приказната за својот прв долгометражен игран филм.
 
понеделник, 20 ноември 2017 - Публиката во Солун воодушевена од битолскиот хор Мелодиум
Аплаузи, воодушевување и враќање на бис, публиката на 8от Меѓународен фестивал на филхармониски хорови и оркестри не остана рамнодушна на настапот битолскиот младински хор Мелодиум во преполната сала на операта во Солун.
 
понеделник, 20 ноември 2017 - Поетесата Наташа Сарџоска учествуваше на фестивал во Братислава
Поетесата и книжевен преведувач Наташа Сарџоска гостуваше на меѓународниот поетски фестивал „Арс поетика“ во Братислава, каде нејзината поезија е објавена на англиски и на словачки јазик во издание на фестивалот.
 
понеделник, 20 ноември 2017 - Детски фестивал на театар на сенки „Сонот на облачето” во МКЦ
Во Младинскиот културен центар од денеска до 22. ноември ќе биде одржан петтиот Интернационален детски фестивал на театар на сенки „Сонот на облачето”.
 
понеделник, 20 ноември 2017 - Изложба на Мирослав Масин во Љубљана
Во галеријата Кос во Љубљана вечер ќе биде отворена самостојна изложба на македонскиот академски сликар Мирослав Масин.
 
понеделник, 20 ноември 2017 - Недела на современ шпански филм во Кинотека на Македонија
Од денеска до 26 ноември во Кинотеката на Македонија ќе се одржи филмски циклус посветен на современиот шпански филм.
 
недела, 19 ноември 2017 - Промоција на „Хармс“, филм во копродукција меѓу Македонија и Русија
„Хармс“ е новото филмско достигнување на руско-македонско-литванската кинематографска продукција.
 
недела, 19 ноември 2017 - Проекција на документарниот филм „Барајќи ги сликите“
Во Кинотека на Македонија вечер ќе се одржи проекција на документарниот филм „Барајќи ги сликите“ на режисерот Бенјамин Гајслер, чија тема е Бруно Шулц, полски писател, уметник, литературен критичар и професор по уметност со еврејско потекло.
 
недела, 19 ноември 2017 - Македонска премиера на „Исцелител“ и доделување награди за крај на 16. „Синедејс“
Со македонската премиера на „Исцелител“ по сценарио и режија на Ѓорче Ставрески и доделување награди за најдобри филмови од двете натпреварувачки селекции – Официјалната и СинеБалкан, вечер во кино „Милениум“ ќе заврши 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“.
 
сабота, 18 ноември 2017 - Редок цртеж со Тин тин продаден за половина милион долари
Редок цртеж од стрип нацртан со туш е продаден за половина милион долари на аукција во Париз.
 
сабота, 18 ноември 2017 - Монашки хорови од Македонија на фестивал во Солун
Монашкиот хор на Бигорскиот манастир и монахинските хорови „Свети Георгиј Победоносец“ од дебарското село Рајчица и манастирот Пречиста кај Кичево, утре ќе настапат на 8.Меѓународен хорски фестивал, што викендов се одржува во Солун.
 
сабота, 18 ноември 2017 - „Магичен глас“ - концерт за деца на Македонската филхармонија
Македонската филхармонија денеска напладне ќе одржи симфониски концерт за деца насловен „Магичен глас“, на кој како солист ќе настапи сопранот Билјана Јосифов. Аниматор на концертот ќе биде актерот Мартин Јордановски, а диригент Дијана Илкоска-Имери.
 
петок, 17 ноември 2017 - Во Скопје се одржа 4. Меѓународен драмски фестивал за лица со и без хендикеп
Четвртиот Меѓународен фестивал за лица со и без хендикеп организиран од здружението на граѓани за промоција и развој на регионите „Свет на различни, а еднакви“ од Скопје се одржаа оваа недела во гладниот град.
 
петок, 17 ноември 2017 - Комедијата „Кец на десетка“ премиерно во МНТ
Комедијата „Кец на десетка“ на авторот Митко Бојаџиски и во колективна режија вечер премиерно ќе биде изведена во Македонскиот народен театар. Во претставата играат Александар Миќиќ, Тања Кочовска, Нина Деан и Ивица Димитријевиќ.
 
четврток, 16 ноември 2017 - Промоција на „Живот во кутија“ на македонскиот Солжењицин
Новинарот Томислав Кежаровски вечерва пред огромна публика и со мноштво емоции ја промовираше својата прва книга „Живот во кутија“, што е приказ за неговиот осуммесечен притвор во затворот Шутка.
 
четврток, 16 ноември 2017 - Книжевна средба со италијанскиот писател Клаудио Магрис
На италијанскиот писател Клаудио Магрис, кој престојува во Македонија во рамки на манифестацијата Недела на италијанската книга, денеска ќе му биде врачена Плакета за почесен член на Друштвото на писателите на Македонија.
 
среда, 15 ноември 2017 - Реакција на продуцентот на серијата „Македонија“ на изјавата на Тозија и предистражната постапка на ЈО
Отворени сме за соработка и ќе ги доставиме сите документи и информации поврзани со нашата работа. Сакаме да упатиме реакција на изјавата на в.д. директорот на Агенцијата за филм Горјан Тозија кој информира на прес-конференција дека Јавното обвинителство покренало постапка за криминал во целиот проект и свесно ја изманипулира јавноста за целиот случај што покажува на неговата личност и намера во целост.
 
среда, 15 ноември 2017 - Јубилеен концерт во чест на композиторот Драгослав Ортаков
Професори и студенти од Факултетот за музичка уметност-Скопје вечер од 20 часот на ФМУ ќе одржат јубилен концерт по повод 90 години од раѓањето и 10 години од смртта на музикологот и композитор проф. д-р Драгослав Ортаков (1928-2007).
 
среда, 15 ноември 2017 - Премиера на „Бракот е брак“ во Театар Комедија
Претставата „Бракот е брак“ на режисерката Теа Беговска, работена според „Просидба“ од Антон Павлович Чехов ќе биде премиерно изведена вечер во Театар Комедија во Скопје.
 
вторник, 14 ноември 2017 - Тозија: Немаме никаков продукт од серијата „Македонија“, не се знае каде се парите
Агенцијата за филм нема добиено серија, нема добиено документи, ниту известувања каде се потрошени парите што се веќе уплатени за првата серија од серијалалот „Македонија“, односно 80 отсто од 68 милиони денари.
 
вторник, 14 ноември 2017 - Битолскиот театар одбележува 73 години од формирањето
Со премиера на претставата „Крвави свадби“ од Федерико Гарсија Лорка, во режија на Љупчо Ѓоргиевски, Народниот театар - Битола денеска ќе одбележи 73 години од денот на формирањето и од денот кога е одиграна првата театарска претстава на македонски јазик во Македонија.
 
понеделник, 13 ноември 2017 - Трибина на Друштвото на филмски работници за состојбата во македонскиот филм
Друштвото на филмски работници на Македонија во соработка со Агенцијата за филм на Македонија одржа трибина за состојбата во македонскиот филм и за неопходноста од промена на Законот за филмска дејност.
 
понеделник, 13 ноември 2017 - Награда од публиката за „Исцелител“ на Солунскиот филмски фестивал
Филмот „Исцелител“ на македонскиот режисер Ѓорче Ставрески ја освои наградата на публиката во рамки на „Balkan Survey“ програмата на 58.Солунски филмски фестивал.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24