сабота, 24 март 2018 - „Се покаја што беше двоен агент....Му пишал и на Путин“
Поранешниот школски другар на отруениот руски шпион Сергеј Скрипал. Владимир Тимошков за „БиБиСи“ изјавил дека Скрипал се покајал што бил двоен агент.
 
сабота, 24 март 2018 - Дали на новиот словачки премиер му испадна кокаинот?
Мистериозната бела хартиена кесичка која му испадна на новиот премиер на Словачка, Петер Пелегрини на конференцијата за новинарите, наведе многумина Словаци во четвртокот, да нагаѓаат дали тој во својот џеб носел пакетче кокаин.
 
сабота, 24 март 2018 - Нови судири во Каталонија, гореа слики од кралот (фото)
Повеќе десетина демонстранти се судрија со полицијата во Каталонија, откако Врховниот суд на Шпанија ги заостри мерките против сепаратистите во тој регион.
 
сабота, 24 март 2018 - Умре полицаецот херој: Се разменил за заложници и настрадал
Францускиот полицаец кој во текот на заложничката ситуација се разменил за заложниците и со тоа го спасил животот на десетина луѓе, починал од здобиените повреди, јавува „БиБиСи“.
 
петок, 23 март 2018 - Масовни протести во Сaкраменто – полицијата по грешка уби Афроамериканец (ВИДЕО)
Масовни протести се одржуваат во Сакраменто , каде полицијата по грешка уби 22- годишен Афроамериканец.
 
петок, 23 март 2018 - Новиот претседател на Перу положи заклетва
Досегашниот потпретседател на Перу и амбасадор на оваа земја во Канада , положи заклетва откако сенатот ја уважи оставката на досегашниот претседател Пабло Качински.
 
петок, 23 март 2018 - Уапсена жена поврзана со заложничката драма во Франција
Полицијата уапси жена која била поврзана со напаѓачот што уби три лица пред да биде убиен во заложничка драма.
 
петок, 23 март 2018 - Девојче го засрами гувернерот на Москва (ВИДЕО)
Десет годишно девојче стана херој во Русија кога светот виде како му одговори на гувернерот на Москва. .
 
петок, 23 март 2018 - Почна состанокот на Вучиќ и Тачи со Могерини
Вечерва во Брисел почна состанокот меѓу претседателите на Србија и Косово , Вучиќ и Тачи со високата претставничка за надоврешна политика и безбедност , Федерика Могерини.
 
петок, 23 март 2018 - Стотина Американски универзитети под хакерски напад од Иран
САД воведе санкции против Иранска компанија и десетина жители на таа земја поради хакерски напад.
 
петок, 23 март 2018 - Трамп го потпиша буџетот, но рече ,,Никогаш повеќе “
Американскиот претседател Доналд Трамп и покрај заканата , го потпиша буџетот тежок 1,3 трилиони долари.
 
петок, 23 март 2018 - Полска на нозе - со новиот закон секоја жена што абортира ќе оди 5 години во затвор
Масовни протести во Полска на ,,црниот петок” против новиот закон со кој жените ќе одат во затвор ако абортираат.
 
петок, 23 март 2018 - Ракометарките на Србија и Косово под забрана од министерот Стефановиќ
Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ го забрани натпреварот на женските јуниорски репрезентации на Србија и Косово.
 
петок, 23 март 2018 - Штрајк на Ер Франс – откажани летови
Вработените во Францускиот авиопревозник штрајкуваат со барање за повисоки плати.
 
петок, 23 март 2018 - Курц : Австрија нема да протерува Руски дипломати
Австрискиот канцелар Себастијан Курц рече дека неговата земја нема намера да протерува Руски дипломати.
 
петок, 23 март 2018 - Експлодира автомобил бомба пред стадион – најмалку 12 загинати
Најмалку 12 загинати и 40 повредени во експлозија на автомобил бомба во Авганистан .
 
петок, 23 март 2018 - „Труењето на шпионот напад на ЕУ, имаме докази против Русите“
Случајот на труење на поранешниот руски шпион во Велика Британија е напад на суверенитетот на ЕУ, изјави претседателот на Франција, Емануел Макрон.
 
петок, 23 март 2018 - Заврши заложничката криза во Франција: Напаѓачот идентификуван и убиен, барал ослободување на Абдеслам
Наоружан маж упадна во супермаркет во францускиот град Треб, пукаше и зема заложници, извикувајќи пароли на Исламска држава, откако претходно пукал врз полицајци.
 
петок, 23 март 2018 - Асанж: Саркози го “наредил“ убиството на Гадафи?
Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж запраша дали поранешниот француски претседател, Никола Саркози е одговорен за смртта на “крунскиот сведок“ Муамер Гадафи.
 
петок, 23 март 2018 - Во пресрет на примирјето, 37 цивили загинале во бомбардирањето на Гута
Најмалку 37 лица загинаа во авионските напади во енклавата Источна Гута, во близина на Дамаск, само неколку часа пред да стапи во сила договорот за прекин на огнот.
 
петок, 23 март 2018 - Заложничка криза во супермаркет во Франција, двајца мртви, напаѓачот тврди дека е член на ИД
Најмалку две лица се убиени во градот Треб, во близина на Тулуз, каде во тек е заложничка криза, пишуваат локалните медиуми. Еден полицаец е ранет во рамото.
 
петок, 23 март 2018 - Се зборува за Путин и Хитлер, а што правеле Англичаните? (видео)
Изјавата на британскиот шеф на дипломатијата Борис Џонсон за “Путин, Хитлер и 1936 година“ потсетила и на она што се случило две години подоцна.
 
петок, 23 март 2018 - Позната турска пејачка осудена на 10 месеци затвор поради навреда на Ердоган
Позната турска пејачка и актерка била осудена на 10 месеци затвор за непочитување на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на концерт во 2016 година, соопшти турскиот весник. “Хуриет”.
 
петок, 23 март 2018 - Двете најголеми економии во светот на раб на трговска војна
Кина соопшти дека ќе воведе царина на американскиот увоз во вредност од три милијарди долари, како одговор на царината на САД врз кинеските челични и алуминиумски производи.
 
петок, 23 март 2018 - Во Брисел средба Вучиќ - Тачи
Српскиот и косовскиот претседател Александар Вучиќ и Хашим Тачи денеска треба да се сретнат во Брисел за да ја разгледаат вкупната состојба во односите меѓу Белград и Приштина.
 
петок, 23 март 2018 - Американскиот претседател го избра новиот советник за национална безбедност
Џон Болнтон е изборот на американскиот претседател Доналд Трамп за негов личен советник за национална безбедност.
 
петок, 23 март 2018 - Каталаноскиот парламент не избра претседател
Каталонецот Жорди Турул не беше избран за претседател на владата на Каталонија откако тоа го одбија пратениците од антикапиталистичката партија ЦУП.
 
петок, 23 март 2018 - Најмоќната шесторка на светот
Моќна шесторка: Како они ќе кажат така ќе биде.
 
петок, 23 март 2018 - ЕУ и Велика Британија ја осудија Русија за нападот со нервен агенс врз Скрипал и неговата ќерка
Шефовите на државите и на владите од земјите членки на Европската унија се согласиле со ставот на британската влада дека зад нападот со нервен агенс во јужна Англија најверојатно стои Русија, изјави доцна синоќа претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.
 
четврток, 22 март 2018 - Невидена паника во воздушниот простор над Италија
Борбени авиони го пробиле звучниот ѕид во потера по патнички авион кој го изгубил контактот со контролата на летање.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24