сабота, 25 март 2017 - ВМРО-ДПМНЕ:СДСМ ја дефокусира јавноста со секакви теми, само да не се зборува за тиранската платформа
СДСМ продолжува со својата тактика да ја дефокусира јавноста со секакви теми, само и само да не се зборува за „тиранската платформа“ кои тие очигледно ја имаат прифатено во целост, стои во писмената реакција на ВМРО-ДПМНЕ на прес - конференцијата на Јагода Шахпаска, која рече дека новата реформска влада ќе ја укине партиципацијата за болничко лекување.
 
сабота, 25 март 2017 - „За заедничка Македонија“ организираше акција на бесплатни здравствени прегледи во Струмица
Бесплатно мерење шеќер во крвта,крвен притисок како и здравствени совети денеска користеа струмичани на градскиот плоштад.
 
сабота, 25 март 2017 - Заврши реновирањето на блокот А во студентскиот дом „Гоце Делчев“
Наскоро ќе се вселува и реновираниот блок А од студентскиот дом Гоце Делчев.
 
сабота, 25 март 2017 - Вајгл : Никогаш не сум рекол ништо за Груевски
Никогаш не сум изјавил нешто во врска со претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски, вели европарламентарецот и известувач на Европскиот парламент за Македонија Иво Вајгл демантирајќи ги информации дека во интервју пренел дел од разговорот со Груевски за време на последната средба.
 
сабота, 25 март 2017 - Работилница на РСБСП и МВР во Охрид
Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) и Министерството за внатрешни работи денеска и утре во Охрид ја организираат првата од дводневната работилница за надлежните лица од МВР на која преку размена на искуство, знаење и информации ќе се анализираат состојбите со безбедноста на патниот сообраќај на локално ниво, начините на работа и ќе се дефинира пристап, методи и мерки како актуелната состојба може да се подобри односно да се намали бројот на загинати и повредени лица.
 
сабота, 25 март 2017 - Манчевски: Нема да дозволиме Иванов и Груевски за лични интереси да спречат формирање на новата влада!
Потпретседателот на СДСМ и пратеник, Дамјан Манчевски учествува на регионалниот Форум за лидерство - интегритет на политичките партии во организација на Националниот демократски институт, којшто се одржува во Сараево, Босна и Херцеговина. Манчевски од таму со порака дека СДСМ нема да дозволат да се спречи формирањето на нова влада.
 
сабота, 25 март 2017 - Комплетно се реновира студентскиот дом Гоце Делчев
Комплетно се реновира студентскиот дом Гоце Делчев. Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ денеска направија увид во градежните работи.
 
сабота, 25 март 2017 - ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е дувло и синоним за криминал
СДСМ е дувло и синоним за криминал.
 
сабота, 25 март 2017 - ВМРО-ДПМНЕ: Крајна цел на платформата е редефинирање на државата и промена на името
Одржување на нови парламентарни предвремени избори на ист трошок со локалните се најдобро решение за излез од актуелната криза велат од ВМРО-ДПМНЕ
 
сабота, 25 март 2017 - Вајгл демантира: Никогаш не сум рекол ништо за Груевски и јас никогаш не ја редуцирам вината на одредено име
Известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, денеска во изјава за МИА демантира дека тој за некој медиум изјавил нешто во врска со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ниту дека пренесувал нешто што Груевски му го кажал нему при нивната последна средба во Скопје.
 
сабота, 25 март 2017 - Тетовецот прободен со нож на бул.„Благоја Тоска“ им подлегнал на повредите во Клиничкиот центар во Скопје
Дваесет и шестгодишниот Тетовец И.К. кој беше прободен со нож во вратот и грбот на 20 март половина час по полноќ им подлегнал на повредите во Клиничкиот центар во Скопје информираше денеска портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски.
 
сабота, 25 март 2017 - Момче од село Неготино во бессознание по струен удар пренесено во Клиничкиот центар-Скопје
Шесенаесетгодишно момче од гостиварското село Неготино, полошко, претрпело силен струен удар и паднало во бессознание по обидот да ја затвори вратата од 110 киловолтната трафостаница на излезот од селото на споредниот пат кон Дебреше, информираше денеска портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски.
 
сабота, 25 март 2017 - Кривична пријава против две лица од Скопје за производство и трговија со дроги
Кривична пријава за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги против две лица од Скопје поднесе единицата за недозволена трговија со дрога до надлежното Основно јавно обвинителство.
 
сабота, 25 март 2017 - Со музички хепенинг „За заедничка Македонија“ испрати порака за зачувување на унитарноста
Со музички хепенинг на Школка во Градскиот парк во Скопје, иницијативата За заедничка Македонија испрати порака за зачувување на унитарноста на државата.
 
сабота, 25 март 2017 - Шахпаска: Новата реформска влада ќе ја укине партиципацијата за болничко лекување
СДСМ денеска најавија дека новата влада ќе ја укине партиципацијата за болничко лекување за сите осигуреници, а ќе изградат и современ и функционален Универзитетски клинички центар што ќе обезбеди висококвалитетни здравствени услови за граѓаните.
 
сабота, 25 март 2017 - Заев до ЕУ за јубилејот: Цврсто сме определени кон европските вредности, очекуваме да се отворат вратите за Македонија!
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во чест на одбележувањето на 60 годишниот јубилеј од потпишувањето на Римскиот договор, со којшто се поставени основите на Европската Унија, во свое име и во име на СДСМ, денеска упати честитка до амбасадорот на ЕУ во Р.Македонија, Самуел Жбогар и до делегацијата на Европската Комисија во Р.Македонија.
 
сабота, 25 март 2017 - Преку реализација на тиранската платформа до промена на името!?македонскиот народ?
Ќе формираат ли СДСМ и ДУИ Собрание и Влада со цел да го променат името на Република и идентитетот на македонскиот народ? Изјавите дадени во изминатиот период од високи партиски функционери, но и политички аналитичари блиски до социјалдемократите се во насока дека со промената на власта ќе мора да се случи и промена на името.
 
сабота, 25 март 2017 - Детална анализа на случувањата во Македонија на американскиот портал „Спектатор“
„Малата, но силна Македонија е глушец во споредба со големите лавови, но таа гласно рикна оваа година објавувајќи војна против Џорџ Сорос и неговите послушници во владата на соединете американски држави, кои неверојатно финансирале левичарска агенда со цел да се подели нацијата и донесе социјалистичко-муслиманска коалиција на власт, пишува во деталната анализа угледниот американски портал спектатор.
 
сабота, 25 март 2017 - Во Прилеп одбележан Светскиот ден за поддршка на лицата со епилепсија
За институциите во Македонија епилепсијата е појава,за работодавачите и семејството болест.
 
сабота, 25 март 2017 - Старо- нова порака до Македонија од грчкиот претседател
Оние кои бараат имиња кои грубо ја фалсификуваат историјата и се сурови кон беглаците немаат европска иднина – грчкиот претседател со старо- нова порака до нашата земја, по повод годишнината од ослободувањето на Грција.
 
сабота, 25 март 2017 - Засадени нови дрвја на зелените површини во oпштина Аеродром
Околу 100 дрвја денеска беа засадени на новоподигнатата зелена површина на раскрсницата на булеварот „Видое Смилевски Бато“ со булеварот „Февруарски поход“ во населбата Ново Лисиче.
 
сабота, 25 март 2017 - Тодоров договори соработка со американскиот Национален Институт за здравство
Потпретседателот на Владата и министер за здравсто Никола Тодоров, за време на посетата на Вашингтон, се сретна со заменик-директорот на американскиот Национален Институт за здравство Фредерик Огнибене.
 
сабота, 25 март 2017 - Се расчистуваат и санираат детските игралишта во општина Кисела Вода
Општина Кисела Вода викендов спроведува акција за чистење на сметот од сите детски игралишта на територија на општината.
 
сабота, 25 март 2017 - Сообраќај по суви коловози
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози.
 
сабота, 25 март 2017 - ВМРО-ДПМНЕ: Со прифаќањето на тиранската платформа СДСМ ја втурнаа Македонија во процес на федерализација
ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека СДСМ и Зоран Заев не можат да тргуваат со највисоките национални и државни интереси само за да се спасат и да не одговараат за криминалите што ги сториле.
 
сабота, 25 март 2017 - СДСМ: На Македонија и е потребно брзо решение на политичката криза
Сите политички партии и институции мора да им отворат пат на демократските процеси во Македонија, бидејки тоа е избор на граѓаните. На Македонија и е потребно брзо решение на политичката криза, соопшти СДСМ.
 
сабота, 25 март 2017 - Пролетното садење дрвја во општина Аеродром
Пролетно садење дрвја ќе има денеска во општина Аеродром.
 
сабота, 25 март 2017 - Акција „Час на планетата Земја“ осми пат во Македонија
Македонија денеска со исклучување на осветлувањето на одредени локации во Скопје и Охрид по осми пат годинава ќе се вклучи во одбележувањето на големата светска еколошка акција „Час на планетата Земја“.
 
сабота, 25 март 2017 - Попоски го посети принципатот Лихтенштајн
Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски престојуваше во работна посета на Принципатот Лихтенштајн.
 
сабота, 25 март 2017 - Концесионерот со барање за забрана на лов,Охридската пастрмка на работ на истребување
Потполна забрана за лов на охридска пастрмка, бара концесионерот на Охридското езеро. Тоа е единствениот начин, загрозениот ендемски вид риба повторно да се врати во водите на езерото.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24