недела, 22 октомври 2017 - ВМРО ДПМНЕ на мини митинг во општина Бутел
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оствари средби со жителите на општина Гази Баба и општина Бутел.
 
недела, 22 октомври 2017 - СДСМ вечерва на митинг во Демир Капија
Централниот караван на СДСМ и коалицијата е со граѓаните на Кавадарци, Демир Капија, Градско и Росоман.
 
недела, 22 октомври 2017 - СДСМ : Референдум се одржа на 15 октомври
ВМРО-ДПМНЕ не знае како да го сокрие својот изборен пораз на слободни и фер избори.Референдум веќе се одржа минатата недела, реагираат од СДСМ.
 
недела, 22 октомври 2017 - Заев: Изборите беа кристално чисти, фер и слободни
Изборите беа кристално чисти, фер, слободни, со изолирани инциденти, рече претседателот на СДСМ , Зоран Заев.
 
недела, 22 октомври 2017 - Управниот суд веќе одлучува по тужбите од партиите
Управниот суд веќе започна со одлучувањето по тужбите поднесени од ВМРО - ДПМНЕ, ТМРО и партијата Левица.
 
недела, 22 октомври 2017 - ВМРО ДПМНЕ ќе поднесе иницијатива за референдум
ВМРО- ДПМНЕ ќе поднесе иницијатива до парламентот за распишување на референдум за Македонско- Бугарскиот договор.
 
недела, 22 октомври 2017 - ВМРО ДПМНЕ: На 15-ти октомври СДСМ ја погреба Македонската демократија
На 15-ти октомври СДС ја погреба Македонската демократија и ќе остави црна трага во Македонската историја со организирање на избори на кои граѓаните ниту слободно, ниту пак демократски, ниту пак во фер атмосфера го даваа својот глас.
 
недела, 22 октомври 2017 - Груевски со жителите Гази Баба
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Никола Груевски попладнево ќе оствари средби со жителите на општина Гази Баба и општина Бутел.
 
недела, 22 октомври 2017 - Продолжува кампањата, Заев во Кавадарци
Политичките партии и кандидатите за градоначалници и денеска ја продолжуваат кампањата за вториот круг од локаните избори закажани за 29 октомври.
 
недела, 22 октомври 2017 - Беса и Алијанса бараат Заев да не се меша во Албанските општини
Доколу лидерот на СДСМ , Зоран Заев оди докрај брутално да го наметене своето мислење за тоа кој треба да биде градоначалник во општина Чаир и Струга тоа би значело крај за Македонија.
 
недела, 22 октомври 2017 - Продолжува кампањата за локалните избори
Политичките партии и кандидатите за градоначалници и денеска ја продолжуваат кампањата за вториот круг од локаните избори закажани за 29 октомври.
 
недела, 22 октомври 2017 - Поднесени 27 тужби до Управен суд за одбиените приговори од ДИК
Вкупно 27 тужби се поднесени до Управниот суд ноќеска од партиите против решенијата на Државната изборна комисија за приговорите за првиот круг од локалните избори што се одржаа во неделата, .
 
сабота, 21 октомври 2017 - Се уште нема поднесени тужби од партиите до Управниот суд
До 21 часот нема поднесено тужби од партиите против одлуките на Државната изборна комисија (ДИК) за приговорите за првиот круг од локалните избори што се одржаа во неделата, потврдија за МИА од Управниот суд.
 
сабота, 21 октомври 2017 - Заев: Во 2018 година ќе се донесе нов закон за бенифициран стаж на рударите
Наредната година го носиме законот со кој ќе се регулира бенефицираниот стаж на рударите, затоа што сме левичари и го почитуваме работникот, а рударот е врв на работникот, истакна лидерот на СДСМ и Коалицијата „Живот во Македонија“ Зоран Заев попладнево на митингот во Македонска Каменица.
 
петок, 20 октомври 2017 - Дамјановски му ја предаде општина Куманово на Димитриевски
Максим Димитриевски ,кандидатот за градоначалник на Куманово од редовите на СДСМ и коалицијата, денеска ја презеде функцијата градоначалник , откако општинската изборна комисија му додели уверение за избран градоначалник на Куманово по локалните избори.
 
петок, 20 октомври 2017 - Коста Јаневски ја презеде функцијата градоначалник на општина Струмица
Коста Јаневски денеска и официјално стапи на функцијата градоначалник на општина Струмица.
 
петок, 20 октомври 2017 - Георгиевски: Реконтрукција на 45 улици и целосна атмосферска и фекална канализација
Новата локална власт предвидува асфалтирање на 45 улици и менување на атмосферската и канализациска мрежа на целата територија на општината. Ова денеска го најави кандидатот за градоначалник на општина Гази Баба од СДСМ Борис Георгиевски.
 
петок, 20 октомври 2017 - Врачени решенијата за градоначалник и членови на Советот на општина Битола
Општинската изборна комисија од Битола им ги врачи уверенијата на новата градоначалничка Наташа Петровска и членовите на новиот состав на Советот на општината.
 
четврток, 19 октомври 2017 - ДИК досега одби шест приговори од ВМРО-ДПМНЕ
Државната изборна комисија досега одби шест приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. Уште три приговори почна да разгледува, но не се завршени. Се чека на пристигнување сведоци и изборен материјал.
 
четврток, 19 октомври 2017 - Заев во Шуто Оризари: Ќе има живот за сите и во Шуто Оризари, заедништвото е нашата предност
-Се покажа, цела Македонија е за живот за сите, за промени и на локално ниво, освен на централно ниво и ќе има промени и во општина Шуто Оризари, рече претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на вечерашната средба со граѓаните на Шуто Оризари во Скопје.
 
четврток, 19 октомври 2017 - Милион евра од СДСМ и ВМРО- ДПМНЕ за вториот дел од предизборната кампања
Двете најголеми македонски партии СДСМ и ВМРО- ДПМНЕ, потрошиле по половина милион евра во вториот дел од предизборната кампања за локалните избори, покажуваат финансиските извештаи на партиите доставени до Државната изборна комисија, Антикорупциската комисија и Државниот ревозор.
 
четврток, 19 октомври 2017 - Анализа на Канал 5 : Може ли Албанскиот блок да ја „размрда“ владината коалиција?
Може ли албанскиот блок да ја „размрда“ владината коалиција? Дали БЕСА и Алијансата го туркаат Тачи во Влада?
 
четврток, 19 октомври 2017 - ДИК ги разгледува приговорите за првиот круг од локалните избори
Споро и тензично - веќе осум часа трае седницата во Државната изборна комисија каде се одлучува по приговорите за првиот круг од локалните избори.
 
четврток, 19 октомври 2017 - Зелените од Албанија во посета на ДОМ
Претставници од партијата ДОМ се сретнаа со нивните колеги од Зелената партија на Албанија.
 
четврток, 19 октомври 2017 - Медиумите обезбедија генерално еднакво изборно претствување
Програмските сервиси на државно ниво опфатени во првиот круг од локалните избори генерално обезбедија еднакви услови за пристап до сите облици на изборно медиумско претставување, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медуимски услуги.
 
четврток, 19 октомври 2017 - Адеми: ДУИ на 29 октомври очекува помасовна победа
Партиското мнозинство во Владата е стабилно без оглед на случувањата во постизборниот период, изјави денеска Аребр Адеми, портпарол на Централниот изборен штаб на ДУИ.
 
четврток, 19 октомври 2017 - СДСМ и коалицијата го имаат мнозинството во Советот на општина Гевгелија
Според објавените резултати од првиот круг на локалните избори за советници, кои од страна на општинските изборни комисии беа доставени до ДИК, познат е новиот состав на Советот на општина Гевгелија што го сочинуваат 19 советници.
 
четврток, 19 октомври 2017 - ДИК ќе одлучува по приговорите за изборите
Државната изборна комисија на денешната седница треба да ги разгледа и да одлучи по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори.
 
среда, 18 октомври 2017 - Се официјализира коалицијата Алијансата за Албанците и БЕСА
Алијансата за Албанците и Движењето Беса потпишаа договор за коалиција за вториот круг на локалните избори.
 
вторник, 17 октомври 2017 - ДИК: Поднесени 24 приговори за сумирање на резултатите од изборите
До 19 часот вечерва поднесени се 24 пријави за сумирање на резултатите од изборите, потврди Државната изборна комисија .
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9