Во Офтершванг на трката во велеслалом таа заврши како трета, што е доволно за да го обезбеди вториот Кристален глобус.
Со овој успех олимписката шампионка во велеслалом стана втората скијачка од САД  која повеќе пати триумфирала на Светскиот куп. Претходно Линзи Вон четири пати го освои Кристалниот глобус.

На Шифрин за да ја обезбеди новата титула доволен и беше пласман меѓу првите шест.

Швајцарката Венди Холденер беше единствена која имаше теоретски шанси да ја загрози Американката во генералниот пласман, но доколку победеше или го освоеше второто место.  Холденер заврши дури на 14. место во Офтершванг./МИА

Датум на објава: петок, 09 март 2018 во 17:54
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар