Таа со скокот од 6,96 метри го освои златниот медал на Светското атлетско првенство во Бирмингем.

Освен шампионската титула, српската атлетичарка  претходно во текот на февруари оствари неколку одлични резултати и на натпреварувањата во Белград  и Дизелдорф беше прва, додека во Глазгов го освои третото место.

За атлетичар на месецот е избран Швајцарецот Жулиен Вандерс , кој се натреварува во трки на долги патеки. Вандерс беше втор на полумаратонот што се одржа на 11 февруари во Барселона./МИА

Датум на објава: среда, 07 март 2018 во 19:45
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар