Некогашната олимписка шамионка во спринт ја помина патеката од 1.214 метри со време од 3:10.18 минути оставајќи ги далеку зад себе ривалките. Втора беше Швеѓанката Стина Нилсон, која заостана една секунда и 39 стотинки, а третото место и припадна на Американката Џесика Дигинс.

Фала е на лидерската позиција и во генералниот пласман со 627 поени, а на второто место со четири бодови помалку се наоѓа Керту Нисканен од Финска.
Во машка конкуренција триумфираше Клебо со време од 2:44.69 минути, втор беше неговиот сонародник Ејрик Бандстал, а трет беше Русинот Александар Бојшунов.

Со оваа победа  Клебо ја обезбеди титулата во спринт за оваа сезона и сега има недостижни 1.308 поени во генералниот пласман./MИА

Датум на објава: среда, 07 март 2018 во 19:44
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар