Така Вајлдер ја освои 40-тата победа во професионалниот ринг.

Триесет и две годишниот боксер почна претпазливо, а во седмата рунда во последен момент беше спасен од гонгот, кога доби силна серија удари од противникот. Потоа шампионот го наметна својот стил и во десеттата рунда судиите го прекинаа натпреварот.

Триесет и осум годишниот Ортиз дозволи прв пораз кај професионалците и ја пропушти можноста да стане првиот Кубанец со светска титула на професионалниот ринг.

Најверојатно следен дуел на Дионтеј Вајлдер ќе биде против победникот од средбата меѓу Ентони Џошуа и Џозеф Паркер. Двајцата носители на шампионски појаси ќе се борат на крајот на месецот. /МИА

Датум на објава: недела, 04 март 2018 во 09:51
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар