- Се изненадив кога го слушнав тоа. Не сум дел од групата која го финансира проектот и не сум бизнис партнер на Пике. Како претседател на Унијата на играчи и човек кој го сака спортот, сакам само да помогнам. Можеби ме поврзале со него бидејќи често контактиравме изминатиот период. Како претседател на Унијата на играчи бев дел од преговорите, но немам корист од овој договор, изјави Ѓоковиќ во интервју за „Паризиен“.
Според српскиот тенисер идејата е одлична, при што наведува дека десет години се залагал за менување на постојниот формат.
- Се уште мислам дека постојниот систем не е добар и последните години го покажаа тоа, бидејќи малку тенисери постојано играа на Дејвис купот, потенцира српскиот тенисер.
Меѓународната тениска федерација ја потврди соработката со компанијата „Космос“, чиј сопственик е Пике, а со договорот вреден три милијарди долари треба да се реформира Дејвис купот.
Новиот турнир е предвидено да се игра на крајот од секоја година и ќе претставува Светско екипно првенство во тенис./МИА

Датум на објава: петок, 02 март 2018 во 19:17
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар