Поради студеното и влажното време, како и неуспешниот трет ден поради снегот, повеќето тимови заостануваат во своите прелиминарни програми.

Сепак, можеби неочекувано за многумина, Торо Росо е тимот кој направи најмногу километри „Каталуња“ или вкупно 324. Ова во пракса покажува дека моторот Хонда е значително посигурен отколку што беше пред една година. Тоа е исто така повод за задоволство во тимот, но и за размислување кај поранешниот партнер на Јапонците - Мекларен.

По Торо Росо, најмногу километри - 306 имаа шампионите од Мерцедес, следени од Ферари (298), Заубер (283), Вилијамс (276), Рено (273) и Мекларен (260).

Форс Индија, Хас и Ред Бул беа далеку под очекувањата.

Сега сите се надеваат дека во вторник, кога тестовите ќе продолжат, времето ќе биде многу подобро и ќе се добие пореална слика за тоа што се очекува барем на почетокот на сезоната. /МИА

Датум на објава: петок, 02 март 2018 во 10:29
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар