Германецот забележа најдобра обиколка со 1.22.507 минути, и беше за 0.282 секунди побрз од Валтери Ботас од тимот на шампионите Мерцедес.

Маркус Ериксон за тимот на Заубер беше трет со најмногу направени обиколки од сите на патеката „Каталонија“ - 69. Пјер Гасли од Торо Росо е четврти, а првите пет ги додаде младата ѕвезда на Ред Бул, Макс Верстапен кој, како и вчера, не се задржа долго на патеката и направи само 18 круга.

Белгиската надеж на Мекларен, Стофел Вандоорн работеше на различна програма и најбрзата обиколка беше доволна за шестото место.

Ѕвездата на Ферари, Себастијан Фетел исто не направи брза обиколка, иако забележа 37 круга. Неговото заостанување беше речиси десет секунди од лидерот./МИА

Датум на објава: четврток, 01 март 2018 во 16:06
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар