Тимот од Автокоманда немаше сили против составот од Велење, кој денеска беше подобар во текот на целиот натпревар и заслужено стигна до победата.
Ракометарите на Горење во оваа средба беа безгрешни од контри, откако постигнаа 11 гола од 11 обида, а и голманите на домаќините имаа свој ден - Ферлин забележа 15, а Запоншек шест одбрани.
Вања Илиќ со осум и Филип Кузмановски со седум гола беа најефикасни кај македонскиот тим. Цехте и Клец со по шест гола беа најдобри кај победниците.
За Металург ова беше деветти пораз во регионалното натпреварување каде ги загуби сите шанси за пласман меѓу четирите најдобри екипи. Во наредниот меч од СЕХА лигата, македонскиот тим ќе биде домаќин на Мешков Брест (7-ми март)./МИА

Датум на објава: вторник, 27 февруари 2018 во 20:27
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар