„Сребрената стрeла“ го подобри постигнувањето на новиот портокалов Мекларен за 0.055 секунди и забележа најмногу кругови од сите - вкупно 43. Себастијан Фетел направи 30 обиколки со Ферари и заврши трет на табелата, а четврти остана Карлос Сајнц со Рено.

Дебитантите Сергеј Сироткин и Шарл Леклер исто направија над 30 кругови за Вилијамс и Заубер, додека Кевин Магнусен со Хас и Макс Верстапен со Ред Бул го поминаа поголемиот дел од времето во своите пит-стопи. Верстатан дури и не успеа да запише време поради технички проблем.

Нико Хулкенберг и Роберт Кубица ќе седнат во автомобилите на местото на нивните колеги во попладневните часови за Рено и за Вилијамс. Валтери Ботас нема да му го препушти болидот на Луис Хамилтон, бидејќи тимот сметаше дека е подобро да се продолжи она со кое е започнато во првата сесија.

Предсезонски тестови во Ф1, патека „Каталуња“, ден 2:

1. Валтери Ботас (Мерцедес) 1: 20.270 минути, 43 круга
2. Стофел Вандорн (Мекларен) 1: 20.325 минути, 28 круга
3. Себастијан Фетел (Ферари) 1: 21.341 минути, 30 круга
4. Карлос Сајнц Џуниор (Рено) 1: 22.424 минути, 17 круга
5. Сергеј Сироткин (Вилијамс) 1: 22.844 минути, 37 круга
6. Естебан Окон (Форс Индија) 1: 22.907 минути, 20 круга
7. Пјер Гасли (Торо Росо) 1: 24.488 минути, 31 круга
8. Шарл Леклер (Заубер) 1: 24.495 минути, 38 круга
9. Кевин Магнусен (Хас) 1: 42.276 минути, 6 круга
10. Макс Верстатин (Ред Бул) без време, 3 круга. /MИА

Датум на објава: вторник, 27 февруари 2018 во 15:51
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар