Таа постепено ја подобруваше формата, во полуфиналето влезе со втор резултат, за на крајот да биде најдобра кога беше најпотребно.

За 28-годишната Серва ова е втор олимписки медал, првиот го освои пред четири години во Сочи кога беше втора.

На победничкиот подиум покрај Серва место обезбедија и нејзината сонародничка Британи Фелан, како и трето пласираната Фани Смит од Швајцарија.
Воедно, финалето во ски крос беше последното натпреварување во скијање слободен стил на Игрите во Јужна Кореја.

Најуспешна репрезентација е канадската со четири златни, две сребрени и еден бронзен медал. 

Датум на објава: петок, 23 февруари 2018 во 09:23
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар