Канаѓанките, кои победија на последните четири Олимписки игри, од кои три против Американките, беа во серија од 24 последователни победи во ЗОИ.

Двата тима се состанаа во групната фаза, а тогаш „јаворовиот лист“ триумфираше со 2: 1.

Во денешното финале, САД поведе на 26 секунди пред крајот на првиот период при играч повеќе со погодокот на Хилари Најт.

Хејли Ирвинг израмни во вториот дел, а 4:55 минути подоцна Мари-Филип Пулен и донесе предност на Канада.

Американките израмнија во 6:21 минута пред финалната сирена на регуларното време по прецизен шут на Моник Ламуро-Морандо.

До крајот и во продолжението, двете екипи дејствуваа повнимателно и се стигна до пенали. По првата серија од пет настапи резултатот беше 2:2, а при шестиот, Жослин Ламуро Дејвидсон реализира, а Меган Агоста не успеа да ја совлада Меди Руни и САД триумфира, како и пред една година во финалето на Светското првенство исто со 3:2 по пенали.

Руни одигра голема улога во освојувањето на златото, откако имаше 37 одбрани во дуелот.

Пласман, хокеј на мраз, жени:

1. САД

2. Канада

3. Финска

4. Русија

5. Швајцарија

6. Јапонија. 

Датум на објава: четврток, 22 февруари 2018 во 10:16
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар