Австријка (26) минатата недела заврши 15-та во дисциплината „слоупстајл“ во Пјонгчанг, но овој пат не даде шанси за натпреварувачите. Американката Џејми Андерсон, двократна олимписка шампионја во Сочи 2014 и Пјонгчанг 2018, остана на второ место со 177,25 поени.

Трета е 16-годишната Зои Сандовски со 157.25 поени, откако донесе втор медал на Нов Зеланд во историјата на зимските олимпијади и прв од 1992 година.

Сноуборд, „биг ер“, жени:

1. Ана Гасер (Австрија) - 185.00 поени

2. Џејми Андерсон (САД) - 177,25

3. Зои Сандовски (Нов Зеланд) - 157.50

4. Реира Јуабучи (Јапонија) - 147.50

5. Сина Кандријан (Швајцарија) - 140.25

6. Силе Норендал (Норвешка) - 131.50. 

Датум на објава: четврток, 22 февруари 2018 во 09:56
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар