Во финалето, 21-годишниот спринтер ги запре хронометрите на 6,34 секунди.

Претходното достигнување беше на американскиот спринтер Морис Грин, кој во 1998 година ја помина дистанцата за 6,39 секунди.

Колман постигна 6,37 секунди на турнир во Јужна Каролина минатиот месец, но успехот не беше признаен како рекорд од технички причини.

Американецот е светски вицешампион на 100 метри од Лондон 2017 година./MИА

Датум на објава: понеделник, 19 февруари 2018 во 15:25
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар