Лундби во првата серија скокна 105,5 метри, во втората серија 110 метри со што го потврди златото.

Скокот од 110 метри во финалната серија е најдолг оваа сезона во женска конкуренција.

Германката Катарина Алтхаус го освои сребрениот медал, а Сара Таканаши од Јапонија ја освои бронзата.

Лундби на Норвешка и го донесе третото злато на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. /МИА

Датум на објава: понеделник, 12 февруари 2018 во 19:56
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар