- Не е важно што носеа претходните играчи или што ќе донесат новите. Ние сме сите професионалци и задоволни сме од составот што го имаме. Оваа лига е бизнис и тимот нема сенки од минатото, рече Џејмс.

Крилото постигна 22 поена, 10 скокови и рекордни 19 асистенции, со што го запиша вториот последователен „трипл-дабл“. Кајл Корвер, сепак, беше најефикасен со 30 поени, Џеф Грин додаде 24, а нашинецот Џеди Осман додаде 16 за успехот на Кливленд.

Победата го подобри резултатот на Кавалирс на 32-22, а тимот остана на третото место во конференцијата.

Интересно, сепак, е во врвот на табелата каде што Бостон го пропушти првото место по поразот дома со 91:97 од Индијана.

Пејсерси пропуштија предност од 26 поени, но сепак запишаа триумф откако Виктор Оладипо постигна 35 поени. Тој направи два последователни пробиви во противничкото поле за да ја зголеми разликата на 91:85 и тоа се покажа како одлучувачко.

Така, Селтикс го влошија нивниот биланс на 40-17, и сега имаат еден пораз повеќе од Торонто, кој е со 38-16 на чело на конференцијата.

Бостон утре вечер ќе го пречека Кливленд во важен натпревар./МИА

Датум на објава: сабота, 10 февруари 2018 во 11:08
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар