Вестбрук на „визартси“ им уфрли 46 поени иако на теренот мина само 36 минути во игра. Овојпат Вестбрук беше далеку од препознатливиот за него „трипл-дабл“ учинок, бидејќи на крајот заврши со по шест асистенции и скокови. Пол Џорџ и Кармело Ентони придодадоа по 18 односно 13 поени за Оклахома која ја оствари 28-ма победа сезонава.

Затоа пак, Кевин Дурант ножеска имаше „трипл-дабл“. Дурант дуелот против Минесота кој Голден Стејт го доби со 123-113 го заврши со 28 поени, 11 асистенции и 10 скокови. На Стив Кари му недостасуваше една асистенција за „дабл-дабил“ бидејќи покрај 25 поени имаше и 9 асистенции, а 25 поени за шампионот постигна и Клеј Томсон.

Кај гостите од Минесота се истакна Карл Ентони Таунс со 31 поен и 11 скока.

Победа пред својата публика оствари и Денвер кој во својот „Пепси центар“ славеше против Њујорк со 130-118, додека единствената победа на гостинските екипи синоќа ја впиша Сакрам,енто кој со минимални 89-88 го победи Мајами. 

Датум на објава: петок, 26 јануари 2018 во 10:56
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар