Ракометната Федерација на Германија најави премија од 250.000 евра кои ракометарите ќе ги поделат, доколку уште еднаш да дојдат до златниот медал, како што тоа беше случај пред две години во Полска.

- Го зголемивме наградниот фонд на барање на ракометарите и тоа со право. Очекуваме добра игра на ова ЕП и веруваме во нив, изјави  Боб Ханинг потпретседателот на Ракометната федерација на Германија.

Премии германските ракометари ќе поделат и за освојување на сребро односно бронза, така доколку се пласираат на второто место наградата е 200.000 евра, а ако завршат како трето рангирани ќе поделат сума од 150.000 евра.

Инаку актуелниот европски шампион Германија, е еден од противниците на македонската репрезентација во загрепската Ц група, во која својот меѓусебен дуел ќе го имаат во 3. коло закажано за 17 јануари во терминот од 18:15 часот./МИА

Датум на објава: четврток, 11 јануари 2018 во 18:51
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар