По 33 години, Алфа Ромео се враќа во најбрзиот тркачки циркус и ќе создаде нов тим под името Алфа Ромео Заубер, со болид на кој е логото на Алфа и со мотор на Ферари.

Алфа Ромео беше доминантен во Формула 1 кога почна натпреварувањето во 1950 година со возачите Џузепе Фарина и Хуан Мануел Фанџо.

Заубер засега не открива кои возачи ќе го претставуваат тимот во 2018 година, но ги зајакна односите со Ферари и се претпоставува дека ќе изберат младите возачи Карлс Антони и Антонио Џовинаци. 

Датум на објава: среда, 29 ноември 2017 во 12:34
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар