Неговиот клупски колега Луис Хамилтон кој пред речиси еден месец ја обезбеди шампионска титула денеска заврши на втората позиција.
Зад нив се пласираа возачите на Ферари, Себастијан Фетел и Кими Раиконен.

Бодови на патеката „Јас Марина“ уште освоија: Макс Верстапен, Нико Хукленберг, Серхио Перез, Естенбан Окон, Фернандо Алонсо и Фелипе Маса.
Во Генералниот пласман Луис Хамилтон собра 363 бода, сосема доволно за четврта титула светски шампион.

Фетел сезоната ја заврши на второто место со 317 бода, трет е Ботас со 305.

Кај конструкторите убедливо прв е Мерцедес пред Ферари и Ред Бул.
Новата Формула 1 сезона ќе статува на 25 март 2018 година во Мелбурн со трката за Големата награда на Австралија. 

Датум на објава: недела, 26 ноември 2017 во 17:22
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар