Иако домашниот тим тричетвртини имаше постојано предност, а најголемата изнесуваше и 15 поени разлика, сепак гостите во последниот период влегоа со поен негатива. Завршните дванаесет минути се играше израмнето, а на крајот Оклахома имаше напад за победа, но обидот за три на Расел Вестбрук на секунда до крајот не ја погоди целта. Вестрбук средбата ја заврши со трипл-дабл од 27 поени и по 11 скокови и асистенции, но тоа не му помогна на неговиот тим да го избегне десетиот пораз. Во победата на Детроит шестмина играчи средбата ја завршија со двоцифрен број на поени, а најмногу 17 имаше Андре Драмон, кој  придодаде и 14 скокови.

Детроит со „скор“ од 12 победи и 6 порази е на второто место во Источната конференција зад Бостон (17-3), кој синоќа го совлада Орландо со 118:103, а најефикасен беше Кајри Ирвинг со 30 поени.

И минатогодишните финалисти, Голден Стејт и Кливленд остварија победи.

Шампионот Голден Стејт ја оствари 14-тата победа сезонава, откако убедливо со 143-97 го совлада Чикаго. Стеф Кари со 33 и Клеј Томпсон со 29 поени беа најефикасни во победничката екипа.

Леброн Џејмс со „трипл-дабл“ од 27 поени, 16 скока и 12 асистенции го предводеше Кливленд во тешко остварениот триумфот на домашен терен против Шарлот со 100:99. Поддршка за Џејмс беше Кевин Лав со „дабл-дабл“ од 11 поени и 13 скока. На другата страна Двај Хауард се истакна со 20 поени и 13 скока и влезе во листата на играчи со најмногу дефанзивни скокови во историјата на НБА лигата.

Датум на објава: сабота, 25 ноември 2017 во 10:45
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар